Karanlık dünyaları Kur’an’la aydınlanıyor

Eskişehir’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Görsem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen kursta 10 görme engelli Kur’an-ı Kerim öğreniyor.

Çamlıca Mahallesi’nde bulunan Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onayı ile basılan ve braille alfabesi ile hazırlanan Kur’an-ı Kerimleri parmak uçlarıyla takip ederek görme engelli din görevlileri 49 yaşındaki İsmail Başkale ile İsmail Çakıcı tarafından öğrenen 10 engelli, yaklaşık 5 haftada kursu tamamlıyor.
1995 yılından beri ilkokullarda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapan İsmail Başkale, yaz aylarında görme engellilere yönelik çeşitli illerde açılan Kur’an kurslarında hizmet verdiklerini söyledi.

Kursa katılan öğrencilerden bazılarının yüzde 100, bazılarının ise kısmi olarak görme engeli bulunduğunu ifade eden Başkale, braille alfabesi ile yazılan Kur’an-ı Kerim’in öğrenilebilmesi için kişilerin kabartma yazıyı bilmesi gerektiğini kaydetti.

Görme engellilere yönelik İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Malatya ve İzmir’de kurs verildiğini kaydeden Başkale, bu yıl Eskişehir’de de kurs açıldığını, Kur’an-ı Kerim öğrenen engelliler için kurs sonunda hatim ve sertifika etkinliği düzenleyeceklerini aktardı.

Başkale ayrıca, kurslarda Kur’an-ı Kerim dersinin yanı sıra, din bilgileri dersi de verildiğini sözlerine ekledi.
Açılan kursun, 23 Temmuz tarihinde sona ereceği öğrenildi.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat