Yaz ayında tutulan orucun hikmeti

Mübarek ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruçla alakalı akıllardaki pek çok soruya cevap aranıyor. Kanal 24’te Zeynep Türkoğlu’nun sunduğu sahur programına katılan İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül, yaz ayında tutulan orucun hikmetini anlattı.

ORUÇ SABİT OLSAYDI MÜSLÜMANLAR EŞİT OLMAZDI

Ramazan ayı mevsimsel değişikliklerden dolayı kış aylarına da yaz aylarına da denk gelmesiyle yer yüzündeki Müslümanların eşit tutulduğunu söyleyen Akgül, “Eğer sabit olarak belirli zamanlarda gelseydi, mesela bize kış aylarında gelseydi güney yarım kürede yaşayan din kardeşlerimize hep yaz aylarında denk gelecekti. Onlara kışın gelseydi bize hep yazda gelecekti. Allah Müslümanlar arasında adaleti temin etmek için ramazanı her sene 10 gün evvel getirdi” dedi.

8 SAAT TUTULAN ORUÇ İLE 17 SAAT TUTULAN ORUCUN SEVABI FARKLI

8-10 saat tutulan oruç ile 17 saat tutulan orucun sevabının eşit olmadığına dikkat çeken İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül “Temmuz ayında 17 saat oruç tutmak… Burada insanın aklından geçiyor, ‘keşke kış günlerinde hep sabit zamanlarda olsaydı, havalar da soğuk olsaydı da daha rahat tutsaydık.’ Uzun günde, sıcak günde gelecek ki; çölde sıcakta susuzlukla mücadele edenlerin hali nedir anlayalım. Bir diğer hikmeti de afetlere karşı vücudumuzun dirençli hale gelmesi. Allah korusun bir deprem meydana geldiğinde göçük altında sağ kaldıysak, 17 saat aç durmaya vücudumuz oruç sayesinde dirençli hale gelmiş olacak. Yani biz 17 saat orucu başarmışsak, zor zamanlarda 10-12 saat aç susuz kalmaya mecbur olduğumuz durumlarda, ramazanda tuttuğumuz 17 saat oruç bize moral verecek. Ramazan, insanı zor şartlara da alıştıran bir ibadet şeklidir. Müslüman, ramazanın mevsimin farklı zamanlarına denk gelmesiyse, her türlü zor şarta kendini hazırlamış oluyor.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat