Müftü Kemal Uçkun: İftarlar birlikte yapılmalı

Etimesgut Müftüsü Kemal Uçkun, Ramazan ayının birlik beraberlik ve kaynaşma ayı olduğunu belirterek iftarların aile bireyleri ile hep birlikte yapılması gerektiğini söyledi.

 

Ramazan ayında iftarların öncelikle tüm aile fertleri ile yapılması gerektiğini vurgulayan Müftü Uçkun, “Ramazan ayında öncelikle aile fertleri bir arada iftar yapmalıdır. Daha sonra yakın akrabalar ve sonrada komşularla birlikte yapılmalıdır” dedi. “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz” Hadis-i Şerifini hatırlatan Uçkun, “Aynı işte veya iş yerinde çalışanlarında birlikte iftar yapması, Ramazanın vesile olduğu manevi atmosferin hissedilmesine yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, bu ayda öncelikle akrabalarımızla daha sonra çevremizdeki insanlarıla iftar proğramları düzenlemeliyiz” diye konuştu.

 

Verilen iftar yemeklerin de israftan kaçınılması gerektiğini de ekleyen Müftü Uçkun, toplu iftarlar ve davetlerde fazla yemek ve gıda israfından da kaçınılması gerektiğini vurguladı.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat