Acıkmadan Oruç Tutmanın 13 Formülü

Sahur için seçtiğiniz gıdalar sizi daha çok acıktırabilir. Yapacağınız bu 13 doğru seçim sayesinde oruçlu iken tok kalabilirsiniz.

Ramazan’ın sıcaklara denk gelmesi ve 17 saatlik açlık süresi, oruç tutanların beslenmesine ayrı bir önem vermesini gerektiriyor. Seçilecek doğru gıdalar hem oruç süresince açlığı geciktiriyor, hem de sağlığı koruyor. Sahura kalkmadan daha da uzatılan açlık süresi beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Bunlar; halsizlik, tansiyon düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hipoglisemi (şeker düşmesi) vb. Bu nedenle sahura kalkılması ve doğru besinleri tüketmek gerekiyor. İşte iftar ve sahur sofralarında yapılması gereken 13 doğru tercih…

√ Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı

√ Kızartma yerine ızgara

√ Meyve suyu yerine ayran

√ Beyaz makarna yerine kepekli makarna

√ Patates yerine bakliyat

√ Kavun yerine karpuz

√ Sahanda yerine haşlanmış yumurta

√ İncir yerine şeftali kayısı

√ Beyaz ekmek yerine kepekli

√ Çikolata yeri dondurma

√ Cips yerine kuruyemiş

√ Baklava yerine güllaç

√ Kavun yerine karpuz

√ Maden suyu

Her gün mutlaka salata

Ana yemeklerde et grubundan, ızgara ya da fırında yağı alınmış et-derisiz tavuk, hindi, balık; ekmek grubundan bulgur pilavı veya bakliyatlar ile sebze yemeği tüketilebilir. Her gün mutlaka salata, yoğurt, ayran veya süt tüketilmesi de önemli.

İdeal sahur sofrası

Yumurta, süt, yoğurt, peynir, kurubaklagiller, zeytin, peynir, esmer ekmek, çiğ sebzeler, süt veya yoğurt, meyve veya taze sıkılmış meyve suları, reçel, komposto, kurubaklagil çorbaları, etli veya etsiz sebze yemeği, esmer ekmek.

Kan şekerine dikkat

İftar yemeği kan şekerinin yükselmemesi için yavaş yavaş ve küçük porsiyonlar halinde tüketilmeli. Örneğin; 1 bardak suyla oruç açıldıktan sonra 1 kase çorba ve birkaç dilim tam tahıllı ekmek tüketilmeli sonra yemeğe geçilmeli.

Posanın büyük gücü

Tokluk veren posalı gıdaları sofranızdan eksik etmeyin. Posa tüketimini artıracak besinler şöyle:

Çiğ yenebilen sebzeleri çiğ tüketin. Kurubaklagillere ağırlık verin. Omletlere çeşitli sebzeler ekleyin. Kahvaltılık gevrekleri unutmayın.

Dinç tutan meyveler

Yaban mersini: Kan şekerini dengeleyerek vücudun uyku moduna girmesini engelliyor.

Keçiboynuzu: Yorgunluk ve isteksizliği ortadan kaldırıyor. Böğürtlen: Kan şekerini dengeliyor.

Kızılcık: C vitamini ile direnç veriyor.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat