Bu hastalığa dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, ailesinde prostat kanseri olan kişinin 40 yaşından sonra üroloji muayenesi yaptırması gerektiğini söyledi.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Zümrütbaş, prostatın aslında tüm erkeklerde bulunduğunu, yaşla birlikte büyümeye başladığını belirtti.

Özellikle 40 yaşından sonra prostattaki büyümenin idrar kanalını sıkıştırdığını bildiren Zümbürbaş, “Bunun sonucunda idrara sık çıkma, kesik kesik yapma gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Öncelikle hastalığın tanısının doğru konulması, hangi evrede olduğunun tespiti gerekiyor” dedi.

Hastaya öncelikli olarak biyopsi yapılması ve prostatın iyi-kötü huylu olduğunun tespitinin gerektiğini ifade eden Zümrütbaş, prostat kanserinin erken teşhis konulup tedavi edilmediği zaman oldukça kötü seyreden bir hastalık olduğuna dikkati çekti.

Hastalığı ilaç ve ameliyat ile tedavi edilebildiğini belirten Zümrütbaş, şunları kaydetti:

“Prostat kanserini 50-60 yaşından sonra daha sık gördüğümüz bir hastalık. Avrupa ve Amerika’ya baktığımız zaman bu hastalığa daha erken yaşlarda tanı koyulduğunu görüyoruz. Önemli olan uygun tarama testlerinin zamanında yapılması. Ailesinde prostat kanseri olan kişi, 40 yaşından sonra mutlaka üroloji muayenesi yaptırmalı, böyle bir riski taşıyıp taşımadığını test ettirmeli.”

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat