Diyanet’ten 5 dilde Veda Hutbesi

Veda hutbesinin içinden bir metni seçen Diyanet İşleri Başkanlığı eşitlik ve kardeşlik mesajı veriyor.

Dil çeşitliliğine ve eşitliğe vurgu yapılan kamu spotunda gerçek imamlar ve gerçek cemaat rol aldı.

‘Dilde farklı kalpte bir olan umut için cümlesi’ ile evrensel bir bakış açısının yanında, affedenlerin ve barışanların dünyasını kuralım cümlesi ile Türkiye’nin gündemine bir mesaj niteliğinde olması dikkat çekiyor.

Muhammed Emre KAYA (EMA YAPIM) yapımcılığında hazırlanan kamu spotu İstanbul kılıç Ali paşa camii, Diyarbakır Ulu Cami, Mardin Camii Kebir, Gostivar ve Los Angeles çekildi.

KAYA, yaptığı kamu spotu için suyun kaynağına indiğimizde insan hakları ve eşitliği özünün Hz. Peygamberin Veda Hutbesinde olduğunu ve dünyanın ilk insan hakları beyannamesi olan Veda Hutbesinin bu gün yaşanan sosyal problemlerin çözümü olduğunu dile getirdi.

FİLMİN TAM METNİ İSE ŞÖYLE:

Ey İnsanlar… Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. ( Hz. Muhammed / Veda Hutbesi / 631)

Farklı yerlerde, başka dillerde Veda hutbesini okunurken, Kalpler “bir” ezanla birleşiyor.

1382 yıl önce eşitliği, adaleti ve insanı sevmeyi emreden Peygamberin ışığında Affedenlerin ve barışanların dünyasını kuralım.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat