Alvarlı Efe Hazretleri uluslararası bir sempozyumla anıldı.

Türkiye’nin ve dünyanın farklı üniversitelerinden 35’i profesör olmak üzere 122 akademisyen, yazar ve araştırmacı, Erzurum’da düzenlenen Alvarlı Efe Hazretleri Sempozyumu’nda bir araya geldi.

 

Türkiye’nin ve dünyanın farklı üniversitelerinden bilim adamları, Alvar İmamı’nın hayatını geleceğe taşımak için Erzurum’da bir araya geldi. Atatürk Üniversitesi (AÜ) öncülüğünde düzenlenen Uluslararası Hâce Muhammed Lütfî (Alvarlı Efe Hazretleri) Sempozyumu’na 35’i profesör olmak üzere 122 akademisyen, yazar ve araştırmacı katıldı. Alvar İmamı’nı ‘Felaket devrinde gül yetiştiren âlim’ şeklinde tanımlayan sempozyum koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Gündoğdu, “Ayrımcılığa karşı çıkarak farklı milletten talebeler yetiştirdi. Onun gayretleri sayesinde bu çorak ülkede çok şeyler değişti.” dedi.

 

AÜ Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen programda ilk olarak ‘Efem’ isimli belgesel gösterimi yapıldı. Belgeselde Alvar İmamı’nın talebeleri Mehmet Kırkıncı, Veli Velioğlu ve Fethullah Gülen hocaefendilerin yanı sıra onu tanıma fırsatı elde etmiş İsmail Fakrullah Bilgin gibi âlimlerin görüşleri de yer aldı. Alvar İmamı’nın son zamanlarında hastalık sebebiyle çok zor günler geçirdiğini nakleden Gülen Hocaefendi, “Çok zor bir hayat geçirdi ama bir ‘of’ dediğini duymadım.” dedi. Mehmet Kırkıncı Hocaefendi ise Alvar İmamı’nın etkileyici kişiliğini anlattı. “Çay sohbetlerini insanlara bir şeyler anlatmak için vesile ederdi.” diyen Kırkıncı, “Aynı zamanda bir söz sultanıydı. Hemen her konuda söylenmiş bir sözü vardır.” ifadelerini kullandı.

 

Programa ev sahipliği yapan AÜ Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, konuşmasında Efe’nin ‘Herkes yahşi ben yaman, herkes buğday ben saman’ mısralarını hatırlattı. Hazretin hayatı boyunca tevazu gösterdiğini, insanları incitmediğini söyledi. Bugün de devam edecek programda Hace Muhammed Lütfi’nin, 1. Dünya Savaşı yıllarında Rus istilası ve Ermeni mezalimine karşı verdiği mücadele anlatılacak. Sunumlar kitap olarak da neşredilecek.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat