Kabe-i Muazzama’da mahşeri kalabalık

Mekke’ye gelen yüzbinlerce hacı adayı, gündüz sıcak sebebiyle Kabe’de yeterince zaman geçiremedikleri için gece yarısından itibaren Kabe’ye sel gibi akmaya başlıyor.

Akşam saatlerinde Kabe çevresinde kısmen boşluklar olsa da gece yarısından itibaren mahşeri kalabalık oluşuyor.

 KARANLIK DUALARLA AYDINLANIYOR

Gecenin karanlığını müminlerin dua ve yakarışları aydınlatıyor. Saat 02.00 sularına kadar tavaf yapan hacı adayları bu saatten sonra kendilerine sabah namazını Kabe’yi gözüyle görerek kılacak bir yer aramaya başlıyor. Namaz vakti yaklaştığında Kabe’nin avlusu ve tavaf yapılan katların dolduğu gözleniyor. Hacı adayları buldukları yerlere seccadelerini serip dua ederek sabah ezanını beklemeye başlıyor.

Sabah namazının yaklaşmasıyla birlikte sabah akşam Kabe’yi tavaf eden kuşlar da müminlerin safına katılıyor. Kuşlar da müminlerin “Lebbeyk Allahumme lebbeyk” yakarışlarına eşlik ederek tavafını gerçekleştiriyor. Kabe’de gün aydınlanana kadar tekbir ve telbiye getiren hacı adayları Kur’an-ı Kerim okuyarak dua ediyor. Gözyaşlarıyla dua eden hacı adayları sabaha kadar Kabe’den ayrılmıyor. Kabe’yi tavaf edip burada namaz kılmak isteyen çok sayıda hacı adayı ibadetlerini gece yapmayı tercih ederek akşam namazından itibaren Mescid-i Haram’ın yolunu tutuyor.

Ezanın okunmasıyla birlikte Müslümanlar hep birlikte namaza duruyor. Namazın bitiminde gece boyu yorulan hacı adayları otellerin yolunu tutuyor. Kabe’nin değişik kapılarından çıkan hacı adayları, bir kaynaktan çıkıp farklı kolları akan nehri andırırcasına bembeyaz sel gibi akıyor.

SABAHA KADAR İBADET

Gün batarken Kabe’ye gelen hacı adayları ise akşam, yatsı, teheccüt namazlarını kılıp, gün aydınlanıncaya kadar ibadetlerini sürdürüyor.

Yaşlı ve engelli hacı adayları ise yakınları veya görevliler tarafından tekerlekli sandalyelerle tavaf ettiriliyor.

Sabah namazının kılınmasının ardından kısmen boşalan Kabe avlusu bu kez gündüz ibadet yapmak isteyenlerle dolup taşıyor.

 VANTİLATÖRLER 24 SAAT ÇALIŞIYOR

Mescid-i Haram’ın dört bir yanındaki binlerce vantilatör hacı adaylarını aşırı sıcaklardan korumak için 24 saat kesintisiz çalışıyor.

Sıcaktan bunalan birçok hacı adayı ise soluğu zemzem musluklarının başında alıyor. Kimileri soğuk zemzem suyu içerek serinlemeyi tercih ederken kimileri de zemzemle abdest alıyor.

 

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat