Araba Komşuluğu

Siz de fark etmektesiniz.Hatta zaman zaman söylenmektesiniz:

“İnsandan fazla araba var”.Caddeleri, sokakları esir alan bu demir yığınları, hayatımızı kâbusa çevirmekten bir an olsun geri durmamakta.Egzoz dumanıyla zehirlediğine mi yanalım.Üzerimize gelen araçların yaydığı psikolojik gerilime mi değinelim.Yoksa bizlere adım atacak yer bırakmayan, her yanı işgal eden, çocukların oyun oynadıkları mahalle aralarındaki boş arsaları bile gasbeden haramiliğini mi anlatalım.Her yanımız beton apartman ve teneke yığını araçtan geçilmiyor.Bunların çevreye verdiği zararla ne yeşil alanlarımız kalabilmekte ayakta.

Ne ağaçlarımız yaşayabilmekte.

Ne kuşlar nefes alabilmekte.

Bir de o iflah olmaz bencilliği çağın.Kaybolan komşulukla beraber yiten giden araba arkadaşlığı.Üst kattaki ev sahibi ile orta kattaki kiracı aynı anda işe gitmekte.E, şimdi kampanyalar ile araç satın almak çok kolaylaştı.Tıpkı beyaz eşya gibi taksitle en dar gelirli bile araç satın alabilmekte.Kiracının da otomobili var elbet.Bazen işe geç kalmakta kiracı.Mecburen Anadolu yakasından, Avrupa yakasındaki işine arabası ile yetişmesi gerekmekte.Atlıyor arabasına.Benzin israfına mı yanalım, çevreye verdiği zarara, etrafı zehirlediğine, trafiğin keşmekeşliğine bir dolaşık yumak gibi daldığına mı?Oysa ev sahibi ile aynı saatte çıkmaktalar.Bencil ev sahibi beklemekte.Kiracısı kapıyı açıp çıktıktan sonra evden ayrılmakta.Olur ya karşılaşıp da, “hadi bizim arabayla karşıya geçelim”, dememek için.

Aynı mahallenin yan yana evlerinde de aynı çarpık kafa yapısı.

“Aman kimseye selam vermeyeyim, şimdi arabama binmek isterler” düşüncesi had safhada.

Egoist yürekler atlayıp arabalarına kafa dinleyecekler, iki lakırdı ederek, başlarını ağrıtmayacaklar.

Duraklar insan dolu, araçları ile boş geçenler, birkaç kişiyi alsalar kıyamet kopacak.

Araç kullanımının çevreye olumsuz etkilerine dikkat çekmek için birçok ülkede 22 Eylül’de kutlanan “Dünya Arabasız Seyahat Günü” için, Türkiye’den de destek beklenmekte.Türkler, teknolojiyi çok sevmekte.Avrupa’da en fazla televizyon, cep telefonu, bilgisayar, araba bizim ülkemizde bulunmakta.Etraf teknolojik çöplükten geçilmemekte, bunu dert edinme gibi yüksek düşünce yok işte bizim toplumumuzda.Matahmış gibi, evdeki araba sayısı ile övünme yarışındalar:”Eşimin, oğlanın, kızın, bir de benim, etti mi dört araba” diye cehaletlerinden, kurumlarından, yanlarına yaklaşılamamakta.O zehirli tenekelerle toplumu hasta etmekte ama hiç üstüne alınmamakta.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kapsamda araç kullanımının azaltılması için, 81 ilde bisiklet yolu projesini hayata geçirmeye hazırlanmakta.Daha temiz bir çevre, daha temiz bir hava, daha temiz su ve toprak için ilgililerin toplu taşıma araçlarını özellikle tramvay ve metrobüsleri artırmaları gerekmekte.Belirli bir noktadaki metroya gelen halkın araçlarını göz önünden alıp saklayacakları, büyük otoparklar yeraltına yapılmalı, cüz’i bir fiyatla insanlara sunulmalıdır.Karbondioksit zehirine karşı batılı ülkeler geniş tedbirler almışlar, bisiklet gündelik yaşamda başrolde.

Bizim kültürümüzde ise komşuluk çok önemli bir insani payda.Tekrar bu unutulmuş değere dönüp, araba komşuluğu, hayata geçirilmeli.Zira etraf bir zehir çölü gibi.İnsanlar hızla büyük hastalıklara yakalanmakta.

Havamız, suyumuz, toprağımız kirlenmekte.

Çevre ve toplum sağlığı tehlikede.

Bu kaosu oluşturanlar da başka gezegenlerden gelmedi.

 Kendimiz ettik, kendimiz bulduk.

 

 

Mine Alpay Gün

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat