Sahte zemzem uyarısına dikkat

Suudi Arabistan ‘da sahte zemzemlere karşı polis sürekli olarak mücadele ederken özellikle Mekke giriş çıkışlarında arabalar üzerinde satılan zemzem bidonların su doldurulmuş olabileceği konusunda hacı adayları bilgilendiriliyor.

Öte yandan hac mevsiminin girişiyle birlikte yoğunlukları önlemek amacı ile Cidde ve Medine havalimanlarına sadece hacı adaylarını getiren uçakların inişine izin veriliyor.

 

Suudi Arabistan’a gelmek isteyen ve vizeleri bulunanlar ise bu iki şehrin dışındaki bölgelere iniş yapabiliyorlar.

 

Aylar öncesinden umre vizesi ile gelen ancak Hac görevini de kaçak olarak yerine getirmek isteyenler ise polis tarafından yakalandığında sınır dışı ediliyor ve çeşitli para cezalarına çarptırılıyor.

 

Hac dönemi nedeniyle alarm konumuna geçen Sağlık Bakanlığı da muhtemel hastalıklara karşı tedbirler alıyor. Mekke ve Medine’de kurulan sağlık merkezleri 24 saat boyunca hacı adaylarının sağlık sorunları ile ilgileniyor. Olası kaza ve olaylara karşı hızlı hareket edebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı hem Medine, hem de Mekke’de ambulans helikopterler bulunduruyor.

 

Geçtiğimiz yıl kutsal topraklara yaklaşık 3,5 milyon insan hac görevlerini yerine getirebilmek için gelmişlerdi.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat