Camiler çağdaş tasarımlarla buluşacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, cami mimarisi konusunda; mimari, estetik, kentleşme ve işlevsellik açısından toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturacak.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, camilerin özellikle fonksiyonellik ve estetik açıdan yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

‘Camiler, sadece dünün taklidi olmasın. Bugünün şartlarına, mimari anlayışı ve inşaat malzemesine uygun hale getirilsin diye düşünüyoruz’ diye konuşan Yılmaz, şöyle devam etti:

‘Süreç içinde camilerimiz de evlerimiz gibi gecekondulaşmış ve tarihi özelliği olan estetik ve fonksiyonellik, çok takip edilememiştir. Hazırlanan kentsel dönüşüm projeleriyle hem evlerin hem de mahalle, sokak ve caddelerin daha estetik olması amaçlanıyor. Bu amaç çerçevesinde camilerimiz, olması gereken yere ulaşmalı.

Çocuğun,gencin, yaşlının, kadının, emeklinin, herkesin bir şekilde hizmet alabileceği mekanlar haline getirilmeli.’

Camilerin, sadece beş vakit namaz kılınan mekanlar değil çocukların bahçesinde oyun oynayabileceği, gençlerin enerjilerini deşarj edeceği ortamlar sunan yerler olmasını istediklerini anlatan Yılmaz, ‘Ayrıca yaşlılar ve emeklilerin kitap okuyabileceği, sohbet edebileceği, çay içebileceği, kadınların çocuklarını emzirebileceği, altını değiştirebileceği, abdest alabileceği mekanların da bulunduğu çok fonksiyonel yapıların olmasını arzu ediyoruz’ diye konuştu.

Engelli vatandaşların, destek almadan camilere gelebilmelerini sağlayacak materyal ve ortamların sağlanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu vatandaşların da rahatlıkla camiye gelip, cemaate katılma haklarının bulunduğunu ifade etti.

Yılmaz, bütün bu konuları Camiler Haftası’nda İstanbul’da, 2-5 Ekim tarihlerinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle düzenleyecekleri ‘Gelenekten geleceğe cami mimarisinde çağdaş tasarım ve teknolojiler’ konulu ‘1. Ulusal Cami Mimarisi Sempozyumu’nda ele alacaklarını bildirdi.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat