Ben Müslüman’ım Diyebilme Bilinci

Günümüz Müslüman’ı kendiyle sınanıyor, kendiyle ölçüp biçiliyor. İnsanların davranışları, tutumları ve bulundukları yer bakımından bu, oldukça önemli. Günümüz insanı birçok sorunla yüz yüze. Zihinler karışık, bulanık ve çarpık. Müslüman olmanın erdemini yeterince kavrayamayanlar başka düşünce ve çevrelerin etkisinde kalıyorlar.

Kendilerini yüce kılan durumdan neden uzak duruyor ve hatta kendilerini kendi gerçeklerinden uzak tutuyor ve gizleniyorlar. Bulundukları çevreye göre renk alıyorlar. Müslümanlık insanlığa sunulmuş sonsuz bir güzellik. Bu güzellikten nasibini alanlar dünyanın en üstün insanlarıdırlar. Çünkü onlar Allah’ın kendilerine sunduğu yol üzerinde olmaları onları erdemli kılıyor. Onlar, kendilerini başka sistemler karşısında asla küçük görmezler.

İnsanlığın zihinlerini bölümleyen çevreler, bu bölümlere göre de sınıflandırıyorlar. Kendilerini en üstün gösteriyorlar. İslâm coğrafyasının bulunduğu bölgeyi üçüncü sınıf, belki de daha alt bir kademede değerlendiriyor ve yol gösteriyorlar. Müslümanlar üçüncü dünya sınıfı tanımlamasını zihni karışıklarla kabulleniyorlar. Siyasal anlamda tanımlayan çevreler güdümledikleri insanlarla o ülkeleri yönetiyorlar. Onlar iktidar ve dünyalık hırsı içinde bulunduklarından buna zaten razıdırlar. Ancak, entelektüel geçinen kalem sahiplerinin, okurlarının da buna kapılmaları kabul edilemez.

Müslüman dünyanın en üst sınıfıdır. Kabulleriyle böyledir. Allah’ın kendisine sunduğu ve kabul ettiğiyle böyledir. Üstünlüğü asla ne ırk ile ne kan ile ne de dünyalık ile değerlendirilebilir ve ölçülebilir.

Çünkü dünya hayatı geçici, asıl ve geçerli olan hayat ötededir. Dünyada yapılıp edilenler yarın için ölçüdür. Dünyalıklara kendilerine kaptıranlar bunun bedelini ağır öderler. Dünyalıkları elde etmek için Müslümanlığını gizleyen, küçümseyen kimseler küçüklüklerini ortaya koyuyorlar. Dünya saltanatı insanı yüceltmez.

Müslümanlığını gizlememek bir bilinç.

Müslümanlığını öne çıkarmak bir erdem.

Dünyalık olanı ancak bir geçim ve bir varlık olarak edinmek insanı yüceltir. Dünyanın görkemli hayatı aldatıcı.

Müslüman şairler, yazarlar bulundukları yerde sağlam dururlarsa bu onları güçlü ve erdemli kılar. Başkalarına yaranmak adına olan her davranış insanı küçük bir insan yapar. İnsancık olur. Zaman onları hakkıyla yargılar ve yerlerini belirler.

Bu tip kimselerin toplumda sağlıklı bir yeri de olmaz.

Dünyaya egemen olan güçler düşüncelerini, sistemlerini insanlığın üzerine pompalarlar. Kitleler bundan etkilenirler ve savrulurlar. Son iki yüz yıl içinde bunu yoğun yaşadık. Sağcılık, solculuk, kavmiyetçilik, aşiretçilik çağımızın hastalıklarıdır. Sahih Müslümanlar bundan asla etkilenmezler. Varlıklarıyla, durdukları yerleriyle kendilerini var kılarlar.

Dünyanın egemenlerine göre şekil alınamaz.

Her dönem dünyaya egemen olan güçler var.

Efendimizin ve dört arkadaşının yönetimi zamanı, mutluluk yüzyılıydı. O yüzyılın egemenleri Bizans’tı ve diğer topluluklardı. Allah Elçisi ve arkadaşları onlara karşı durdular. Ne silâh üstünlükleri vardı ne de dünyayı kasıp kavuran güçleri. Onlar, duruşları ve bilinçleriyle varlıklarını ortaya koydular. Allah onları başarılarıyla ödüllendirdi.

Bu bir bilinçti. Bu onları güçlü kılıyordu.

Bugün erdemli Müslümanlara şiddetle ihtiyaç var. Çünkü onların karakterleri, duruş ve bakışları en güçlü silâhlardan daha etkilidir. Bunu geçen yüzyıldan beri yaşayageliyoruz. Hem düşünsel hem sanatsal hem de siyasal anlamda yaşadık ve gördük.

Müslüman sanatçıların, yazarların nicel olarak arttığı bu zamanda, nitel olarak aynı oranda değildirler. Batı’dan esen ürkünç dalganın etkisindedirler.

Hâlâ güçlü olarak belledikleri sol düşünce çevresinde bulunmanın çırpınışı içindedirler. Sağcılar alttan alta Müslümanların içine sinmiş bulunuyorlar. Onlar da sinsice varlıklarını sürdürüyor ve Müslümanları etkiliyorlar. Müslümanlar bilinçle kendilerini tanımlayabilirler. Bu, onları ancak güçlü kılar. Günümüz insanlığının buna ihtiyacı var.

 

 

Ali Haydar Haksal

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat