Zenginlik Arttıkça Azgınlık da Artıyor

Milyonlarca fakir ve dar gelirli var ama madalyonun öbür yüzünde dehşetli bir kalkınma ve zenginlik var.Zenginlik arttıkça azgınlık da artıyor.Zengin kesimin lükse, israfa ve sefahate yönelmesi korkunç bir küfran-ı nimettir.Allah’ın verdiği nimetlere şükr etmeyen Müslüman bir toplumun zenginliği ona afet, musibet, felaket, ceza getirir.Milyonlarca insan zengin mi oldu?… O halde onların birinci vazifesi, Allah’ın kendilerine lutf ve ihsan buyurduğu nimetlerin şükrünü eda etmek için camilere koşmaktır.Sabah namazı vakitlerinde camilerimize gidin ve bakın: Birkaç kişiden başka cemaat bulamazsınız. Nimetler içinde yüzen müreffeh (refahlı), zengin Müslüman tabaka seherlerde ya leşler gibi uyumaktadır, yahut evlerinde münferiden namaz kılmaktadır.Sabah namazlarında camilerin önünde bir tek lüks otomobil göremezsiniz.Sabah namazlarında camilerde ensesi kalın, cüzdanı şişkin, güzel giyimli seçkin Müslümanları göremezsiniz.Allah’ın kendilerine bol bol nimet verdiği Türkiye Müslümanları kulluk vazifelerini gerektiği gibi yerine getirmiyor.O halde bugünkü bolluk bir keramet değil, bir istidractır.

 

Şükrü eda edilmeyen nimet alınır.Müslümanların büyük kısmı din için doğru dürüst çalışmıyor.Müslümanlar nasihatsiz kalmıştır.Müslüman halk yeteri kadar bilgilendirilmiyor, uyarılmıyor, aydınlatılmıyor.Müslüman ileri gelenlerin, seçkinlerin, ulema ve fukahanın bir sabah namazı seferberliği başlatmaları gerekmez mi?Böyle bir teşebbüs yok. Kıpırdanma bile yok.Mübarek Ramazan’da birtakım reformcu densiz ilahiyatçılar Kur’ana, Sünnete, Şeriata aykırı saçma sapan hezeyanlar savurdular. Bunlara karşı öyle bir tepki olmalıydı ki, bu densizler bir daha konuşma cesareti bulamamalıydı.Militan dinsizler Ramazan’da bir yığın kışkırtma yaptılar, fitne fesat çıkarttılar. Onlar da gereği gibi susturulamadı.Millet doğru dürüst ve yeteri kadar ilmihalini bilmiyor. Milyonlara temel inançları, din bilgilerini, İslam ahlakını öğretmek için ne yapıyoruz?

 

Uyarıyorum:Zenginlikler, nimetler toplumu azdırırsa, onu İslamî vazifelerini yerine getirmekten alıkoyarsa, o nimetler zeval bulur ve azap iner.Cihad fi sebillillahı terk edip çılgınlar, deliler gibi para peşine düşen bir toplum iflah olmaz.Bugünkü bozuk ve kötü durumun vebali, ilim sahibi olup da halkı uyarmayan, aydınlatmayan, korkutmayan, bilgilendirmeyen sorumluların üzerinedir.

 

 

Mehmet Şevket Eygi

 

 

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat