Vitamin Deposu Brokoli!

Brokolinin ülkemizde tanınması ve kullanılmaya başlanması çok yenidir. Karnı bahar sebzesine çok benzeyen brokoli, birçok hastalığın tedavisi için birçok faydayı barındırıyor. İçinde birçok kimyasal etken madde vardır ve bunların birçok hastalıkta şifa verici etkileri yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya konulmuştur.Brokoli sebzesinin tıbbi etkileri gerek ülkemizde gerekse dünyada Türk Bilim adamı kimya profesörü İbrahim Adnan Saraçoğlu tarafından ortaya konulmuştur. Bilim adamımız Adnan Saraçoğlu’nun yapmış olduğu çalışmalar dünya literatürüne geçmiş ve yurt dışında çeşitli internet sitelerinde bilim adamımızın yapmış olduğu çalışmalar açıklanılmaya çalışılmaktadır.Brokoli gerçek bir C vitamini deposudur. Orta büyüklükteki bir brokoli günlük C vitamini ihtiyacımızın tam iki katını karşılar. Brokolinin lifli yapısı ve içerdiği beta karoten ile sağlıklı bağırsak florası için vazgeçilmez bir takviyedir. Aynı büyüklükteki brokoli günlük A vitamini ihtiyacımızın %15’ini karşılamaktadır. Besinlerdeki A vitaminini, A vitamini olarak değil beta karoten olarak alınır. Besinlerde bulunan beta karoten A-vitamininin ön basamağıdır. Beta karoten vücudumuza alındıktan sonra yine vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülür. Gerek beta karoten gerekse C vitamini antioksidan özelliğine sahiptirler. Antioksidanlar serbest radikalleri yok edici özelliğe sahiptir.

Kansere karşı Brokoli

Brokoli çok çeşitli etkin maddeler içeren bir sebzedir. Kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu gücü olan bu etkin madde sulforafen’dir. Bu madde aynı zamanda prostat kanserinin tedavisinde de kullanılmaktadır. Sulforafen aynı zamanda yeşil taze soğanda, havuç, brüksel lahanası ve karnabaharda bol miktarda bulunmaktadır.

Doğal antibiyotik

Brokoli ‘quercetin’ adı verilen tabii antibiyotik içermektedir. Quercetin prostat içi iltihaplanmalarda (prostatit) başarıyla kullanılmaktadır. Brokoli içerdiği diğer etkin maddeler ile hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte hem de aynı anda antibiyotik takviyesi yapmaktadır. Bu nedenle brokoli prostat problemlerine karşı bir önleyici olarak zaman zaman hiç çekinmeden kullanılabilir.

Meme kanserini önleyici etki…

Brokolinin şifa veren gücü sadece erkeklere yönelik değil. Bayanlarda meme kanserini önleyici gücü artık bilinen bir gerçektir. Amerika’da bu konuda yapılan pek çok klinik deney bunu ortaya koymuştur. Menopoz dönemindeki bayanlara da yardımcıdır. Cinsiyet hormonu östrojenin dengelenmesinde oldukça başarılıdır. Brokoli içerdiği (DIM) sayesinde östrojen metabolizmasının dengeli çalışmasını sağlamakta ve bu sayede menopoz döneminin daha sağlıklı bir şekilde geçirilmesini sağlamaktadır.

Brokoli kürü nedir, ne değildir?

Brokoli kürü prostat probleminin durumuna göre en az yirmi bir gün en fazla da doksan gün uygulanmakta ve şikâyetlerin tekrar ortaya çıkmasıyla 10-15 günlük kısa kürler halinde zaman zaman uygulanabilmektedir. Brokoli, hiçbir yan tesiri olmayan ve alınan ilaçlar ile de etkileşmesi söz konusu olmayan bir sebze kürüdür. Brokoli kürünün üç aylık uygulama döneminde, gerek prostat ve gerekse de böbrek taşlarının belirgin bir biçimde küçüldükleri gözlenmiştir.

Gelişmiş ülkelerde en çok görülen kanser türlerinden biri de bağırsak kanseri, kolon kanseridir. Bunun böyle olmasının en önemli sebeplerinden biri de beslenmedir. Çünkü gelişmiş ülkelerde yağlı besinler, konserve ve konserve katkı maddeleri, salam, sosis ve et bol miktarda tüketilirken lifli (fiber) besinler çok az tüketilmektedir. Buna karşı az gelişmiş ülkelerde daha çok lifli besinler ve tahıl ağırlıklı olarak tüketildiğinden bu ülkelerde bağırsak kanseri oranı oldukça düşüktür.

Brokoli kürü nasıl kullanılır?

Bu yardımcı tedavi şekline başlamadan önce mutlaka bir hekime gittiğinizi kabul ediyoruz. Kesinlikle bir hekime gitmeden prostat şikâyetlerine iyi geliyormuş düşüncesiyle hareket ederek, brokoli kür tedavisini uygulamayınız. Mutlaka hekime gidiniz ve teşhisinizi koydurunuz. Eğer konulan teşhis; Prostatitis veya BPH (iyi huylu Prostat büyümesi) veya idrar yolları enfeksiyonu ise bu takdirde brokoli kür tedavisini çekinmeden bir yardımcı tedavi olarak uygulayabilirsiniz. Brokoli`nin yan tesiri yoktur ve ilaçlarla da etkileşmesi söz konusu değildir. Ancak brokoliye karşı alerjisi olanların bu tedaviyi uygulamamaları gerekir. Genel bir kural olmamakla beraber, süte karşı alerjisi olanların % 25 oranında da brokoliye karşı da alerjileri olduğu gözlenmiştir. Hekiminizin size verdiği ilaçları alarak, Brokoli tedavisini de bir yardımcı ve önleyici tedavi olarak uygulayabilirsiniz.

Brokoli’nin Faydaları

Prostatit (Prostat iltihabı)

İyi huylu prostat büyümesini durdurucu etkisi

Gırtlak, yemek borusu ve prostat kanserini önleyici etki

Hormon dengeleyici etkinliği

İdrar yolları enfeksiyonu giderici özelliği

Mide ülserine karşı etkisi

Antioksidan etkisi

 Brokoli kürü nasıl hazırlanır?

En az 250 gram Brokoliyi 1 litre suda ağzı kapalı olarak hafif ateşte 5-6 dakika pişiriniz. Suyunu ılıttıktan veya soğuttuktan sonra, yarısını sabah diğer yarısını da akşam yemeğinden 20 dakika önce aç karına içiniz. Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dakika su hariç hiç bir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. Pişirdiğiniz brokoliyi de öğleyin yemeğinizin yanında salata olarak yiyiniz. Bu işlem 21 defa uygulanacak ve Brokoli suyu her gün taze olarak hazırlanacaktır. Yani bu kür’e 21 gün devam edilecektir.

 Kür’ü uygularken dikkat!

1-2 yıllık prostat hastaları için 21 günlük brokoli kürü yeterlidir. 21 günlük brokoli kürünü tamamlayan hastalar belki 5-6 ay sonra tekrar bir rahatsızlık hissedebilirler. Böyle bir durumda sadece 10 günlük bir brokoli kürü yeterli olacaktır.

Uzun bir süreden beri prostat rahatsızlığı olan hastalar (4 yıldan fazla) için 21 günlük brokoli kürü rahatsızlıklarını geçici bir süre gidermek için yardımcı olacaktır. Bu durumdaki hastalar 45 gün brokoli kürü uygulamalıdırlar.(Yine aynı şekilde her 7 günden sonra 3 gün ara vererek) Brokoli kürü (tedavisi) boyunca, baharat ve baharatlı yiyecekler kesinlikle yasaktır ve her çeşit kahve ile hayvansal yağlardan da kaçınılması gerekir.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat