Teyzem Latife

Abdürrahim Tuncak, Atatürk’ün oğlu muydu? Mustafa Kemal Atatürk’e benzerliğiyle dikkat çeken ve Zübeyde Hanım tarafından büyütülen Abdürrahim Tuncak hakkındaki, “Atatürk’ün biyolojik oğlu” tartışması, Latife Hanım’ın yeğeni Mehmet Sadık Öke tarafından yazılan “Teyzem Latife” kitabıyla yeniden alevlendi. Latife Hanım’ın yeğeni Mehmet Sadık Öke, gazeteci Fatih Bayhan’ın birlikte kaleme aldığı “Teyzem Latife” isimli kitapta, Atatürk’ün eşi olan teyzesi Latife Hanım’ın bilinmeyenlerini anlattı. Atatürk’le 2 yıl 5 ay evli kalan teyzesi Latife Hanım’ın, evlilik öncesinden sonrasına kadar yaşadıklarını detaylarıyla Fatih Bayhan’a aktaran Öke, çok önemli bir iddiayı da tekrar gündeme getirdi.Atatürk’ün çok fazla bilinmeyen bir manevi oğlu olarak tanınan Abdürrahim Tuncak 1999 yılında 90 yaşında öldü. Benzerliği yüzünden onun Atatürk’ün gerçek oğlu olduğu söylentisi dilden dile dolaştı fakat bunu ne kendisi ne de Atatürk doğruladı.Mehmet Sadık Öke’nin bu iddia için yaptığı yorum ise bir hayli çarpıcı. Öke’ye göre Tuncak, Atatürk’ün Fikriye Hanım’la birlikteliğinden dünyaya gelmiş. Öke’nin ifadeleri şöyle: “Fikriye Hanım Atatürk’ün üvey babası Ragıp Bey tarafından akrabası.

 

Mesela Abdürrahim Tuncak, Mustafa Kemal’e çok benzer. Abdürrahim Tuncak, Mustafa Kemal kabakulak geçirdiği zaman Zübeyde Hanım tarafından Halep’e götürülüyor. Bu kadar küçük bir çocuk, bu kadar yaşlı bir kadın, oğlu ölecek diye on yaşındaki çocuğu yanında götürüyor, bırakmıyor. Zübeyde Hanım’ın niçin bu çocuğu oraya götürdüğü soru işareti. Bize göre bu Abdurrahim Tuncak’ın Mustafa Kemal’in oğlu olduğununun önemli bir işareti. Aralarındaki benzerliğe bakılırsa onun Fikriye Hanım ile Mustafa Kemal’in oğlu olma ihtimali de var.Reha Muhtar, “Atatürk’ün oğlunu bile merak etmeyenler!..” başlıklı bugünkü köşe yazısında medyayı bu konuyu araştırmamakla eleştirirken, “Abdürrahim Tuncak, Atatürk’e benzerliğiyle, insanları hayrete düşürüyor…” yorumunu yaptı. Abdürrahim Tuncak’la yıllar önce ilk röportajı yapan gazeteci Mete Akyol, daha sonra bu konuyu tekrar Bütün Dünya dergisinde gündeme getirmişti. Akyol, Tuncak’a yönelttiği “”Atatürk’ün oğlu musunuz?” sorusuna aldığı yanıtı şöyle aktarıyor: “Ben kendimi hatırladığımda üç, üçbuçuk yaşlarımdaydım… Akaretler’deki evimizdeydik ve Zübeyde annemin dizlerindeydim. Bana kimse ‘Sen Mustafa Kemal’in oğlusun’ demedi ki, ben de şimdi size ‘Ben Mustafa Kemal’in oğluyum’ diyebileyim… O nedenle, bilmiyorum…” Akyol, Tuncak’la ilgili şu çarpıcı bilgileri veriyor: Mustafa Kemal Ankara’da TBMM kurma çalışmaları yaparken, Beşiktaş’taki okulunda kimi arkadaşları, “Sen padişahımıza başkaldıran Mustafa Kemal’in oğlusun” diyerek Abdürrahim Tuncak’ın üzerine yürümüşler, onu hatta dövmüşlerdi.

 

Bu haber Ankara’ya ulaştığında Mustafa Kemal, annesini ve küçük Abdürrahim’i İnebolu ve Çankırı üzerinden Ankara’ya getirtmiş, o günden sonra Abdürrahim’i, Çankaya’da bir okula göndermişti.Mustafa Kemal Latife Hanım’la evlendikten sonra Abdürrahim’i, öğrenimini İzmir’de sürdürmesi için Latife Hanım’ın babası Muammer Bey’e emanet etmişti. Öğrenimi süresince Muammer Bey’in konağında kalan Abdürrahim’i Mustafa Kemal, Latife Hanım’dan ayrıldıktan sonra yeniden Ankara’ya getirtmiş, daha sonra da onu, silah arkadaşı Berlin Büyükelçisi Bekir Sami Paşa’nın yanına yollarak, öğrenimini Berlin Üniversitesi’nde tamamlamasını sağlamıştır. İstanbul’da, Davut Paşa Kışlası’nda yedek subay olarak askerliğini yaptığı sürece Dolmabahçe Sarayı’nda kalan Abdürrahim Tuncak, görevine Dolmabahçe Sarayı’ndan gidip gelmiştir.”Gazeteci Can Dündar’ın “Mustafa” belgelesinde yer verdiği Abdürrahim Tuncak’a yönelttiği soru karşısında aldığı yanıt ise “Atatürk’ün oğlu” iddialarını güçlendiriyor.Can Dündar, Mehmet Ali Birand’ın “Abdürrahim Atatürk’ün gerçek oğlu muydu?” şeklindeki sorusu üzerine Tuncak’ın kendisine söylediklerini paylaştı: “Bazı sırlar vardır. Mezara kadar gider. Bu sır da benimle birlikte mezara kadar gidecek”

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat