Tarihe Işık Olan Sözler

Merhum Ali Ulvi Kurucu (rahmetullahi aleyh hazretleri) hatıratında Filistin Müftüsü Emin el-Hüseyni’den bahsediyor. (Hatırat-2, Sf: 235).

Kendisiyle muhtelif zamanlarda beş-altı defa görüştüm. 1962 yılında Mekke-i Mükerreme’de kurulan Rabıtatü’l-Âlemi’l-İslâmi teşkilatına kurucu üye olarak katılmıştı. Toplantılar için Mekke’ye geldiklerinde Said Şamil Bey (Bu zat ŞeyhŞamil’in torunudur) ile birlikte Medine-i Münevvere’ye de uğrarlardı. O vakitlerde kendisini ziyaret ederdik.Filistin Müftüsü Emin el-Huseyni 1917 yılından itibaren, İngilizler’in Filistin siyasetine ve topraklarına Yahudi göçmenler yerleştirilerek, yerli halkın yerinden yurdundan sürülmesi politikasına karşı çıkmıştır. Bu yolda mücadele eden ilk teşkilatları kurmuş, sulh yoluyla hak aramanın imânsız olduğunu çabucak anlayarak, silahlı birliklerin teşkilinde de ilk adımları atmıştır.Kudüs Müftüsü olan ağabeyinin 1921 yılında vefatı üzerine 26 yaşında iken, onun yerine Kudüs Müftüsü seçilmişti. 1974’te de vefat etti.Bütün ömrü mücadeleler, sürgünler, hapisler ve diyar diyar hicretlerle geçen bu büyük mücahid, halen devam eden Filistin İstiklâl Savaşı’nın ilk başkanı ve Filistin halkının millî kahramanıdr. (Sf: 245)

Müftü Efendi daima Türkiye için dua ederdi. Bize:”Türkiye’yi ben de sizin gibi takip ediyorum.Türkiye dua almış bir beldedir” derdi. Bir defaki konuşmasında şöyle demişti:Said Bey, bu sözüme dikkat edin! Ben söylemiyorum, Allah söyletiyor: Türkiye, bozulma konusunda Müslüman dünyasına örnek oldu; düzelmekte de örnek olacak inşaallah!

Said bey de bunun üzerine ellerini açarak duaya katıldı.”Efendim, bu duaya cümleten diyelim âmin!”Bizim bu anektoda ekleyeceğimiz tek söz şudur:Türkiye’de yaşayan her Müslüman Kudüs Müftüsü merhum Emin el-Hüseyni’nin bu tesbitinin gerçekleşmesi için var gücüyle imanının gereğini yaşamalı ve üzerine düşeni de ihmal etmeden yerine getirmelidir. Allah’ın omuzlarımıza yüklediği bu görev en büyük bir cihattır.Şeyh Şamil’in torunu Said Şamil Bey, Kudüs Müftüsü Emin el-Hüseyni hakkında, şu mühim tesbitte bulunmuştu:Osmanlı’nın yıkılışı döneminde, Arap saydığımız ülkelerde, Batı’dan gelen tecavüzlere karşı vatan topraklarının müdafaasını yüklenen örnek şahsiyetler ortaya çıkmıştır:

* Fransızlara karşı Cezayir’de Emir Abdülkadir;

* İngilizlere karşı Sudan’da Mehdi;

* İtalyanlara karşı Libya’da Sunüsi ve Rif’i;

* İspanyollara karşı Emir Abdülkerim.

Bunlar nasıl savaştılarsa, Yahudilere karşı Filistin’i müdafaaya çalışan Kudüs Müftüsü Emin el-Hüseyni de aynı çapta bir mücahid idi. Ruhları şad olsun…Şimdi vazife günümüz Müslümanlarında. Yani hepimiz aynı vazife ile yükümlüyüz…

 

 

Mevlüt Özcan

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat