Sakın Sandığı Boş Bırakma

İmâm-ı Gazâlî Hazretleri’nden: İyi bil ki, bir gün; gece ve gündüzü ile yirmi dört saattir. Kıyâmet günü insanoğlunun önüne her gün için yirmi dört tane kapalı kutu getirilir. Kutunun birini açıp, o saatte yaptığı amellerin mükafatı olarak, içinin nur ile dolu olduğunu görünce, Allah’in lütfunu düşünerek kul öyle sevinir ki, bu sevinci cehennem halkı arasında paylaşılsa, cehennemin acısını duymaz olurlardı.İkinci kutuyu açtığında, bundan karanlık ve pis kokular çıkar ki, bu da isyan ile geçirdiği saattir. Buna da öyle üzülür ki, eğer bu üzüntü cennet halkına dağıtılsaydı, kederlerinden cennetin zevkini kaybederlerdi. Üçüncü bir kutu daha açılır ki içi tamamen boştur. Bu da uyku veya mübah şeylerle geçirdiği saattir. Fakat küçük bir hayrın ecrine dahi şiddetle ihtiyaç duyulan o günde, imkanı olduğu halde büyük bir kazancı kaybeden tüccarın zararı gibi ye hatta çok daha fazla yanar ve o saati boşa geçirmesinin acısıyla kıvranır. Bu kadar zarar ve aldanma sana kâfîdir. O hâlde “Ey nefsim Fırsat eldeyken sandığını iyi doldur, sakın boş bırakma.Tembelliğe düşme, sonra yüksek derecelerden düşersin.”

 

 

Kıyamet Kopmayacaktır

Ebû Hüreyre (ra) bildirmiştir: “Resûl-i Ekrem Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Müslümanlarla Yahudiler harb etmedikçe kıyâmet kopmayacaktır. O harpte Müslümanlar( galip gelerek )Yahudileri öldürecekler. Öyle ki, Yahudi, taşın ve ağacın arkasına saklanacakta, taş veya ağaç; “ey müslüman, ey Allahın kulu, şu arkamdaki Yahudi-dir, gelde onu öldür!” diye haber verecektir. Sadece Garkad ağacı müstesna, çünkü o, Yahudilerin ağaçlarındandır.

(Müslim, Fiten, 82)

 

 

Güzel Gören Güzel Düşünür

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına Hazreti Ebû Bekir

Sıddık radıyallahu anh geldi bir gün ve:

– Ne kadar güzelsin Ey Can! dedi.

Biraz sonra Ebû Cehil geldi.

O da Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e bakıp:

– Ne kadar çirkinsin Ya Muhammed! dedi.

Peygamberimiz her ikisine de: “Haklısın” dedi.

Ashab:

– Ya Rasulallah her ikisine de “haklısın” dedin deyince:

O; – Ben bir aynayım, aynada herkes kendini görür. Ebû Bekir çok

güzeldi, gördüğünü söyledi.

Ebû Cehil çok çirkindi, o da gördüğünü söyledi.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat