Maddenin Sanat Hali

İsmail Avşin, 55 yaşında. Yıllarca biyoloji öğretmenliği yaptıktan sonra ahşap oyma sanatkârlığına başlamış. Ünlü ressamların resimleri, hat sanatının en güzel örnekleri, portreleri, işlemeli eşyalar gibi pek çok şeyi ağaca şekil vererek adeta yeniden yapıyor. İsmail Avşin, emekli biyoloji öğretmeni. 55 yıllık ömründe çok şey görmüş geçirmiş. Göçebe bir kuş misali oradan oraya göç etmiş. Çocukluğu, memleketi Ürgüp’te geçmiş. Ortaokulu bitirince, öğretmen lisesinde okumak için Gaziantep’e düşürmüş yolunu. Oradan mezun olunca da Ankara’ya. 1975’te Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun olup öğretmenliğe başlamış. Sonrasında lisansını Anadolu Üniversitesi’nde tamamlayıp biyoloji öğretmenliğine devam etmiş. İki yıl Muş’ta, beş yıl Bitlis’te öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara’ya geri dönmüş.Ahşap oyma sanatı sevdasıyla çalışma yapmaya koyulmuş bu sıralar. Bir süre hem öğretmenlik yapmış hem de ahşap oyma sanatıyla uğraşmış. Daha sonra Beypazarı’nda halk eğitim müdür yardımcılığına başlamış. Öğretmenlikten emekli olunca da İstanbul’a taşınmış. Ahşap işlemeyi öğreten olmamış İsmail ustaya. Resim hocası bir kere kıl testere tutmayı öğretmiş. Başlangıç, o başlangıç. Kendi stilini geliştirmeye çalışmış yıllarca. İsmail usta, ahşap oyma sanatına başlayalı 26 yıl olmuş. Şimdi Sultanbeyli Belediyesi El Sanatları Merkezi’nde usta öğreticilik yapıyor. İsmail ustanın on öğrencisi de halk eğitim kurslarında ders veriyor.

 

Ahşap işini Almanlar da sevmiş

İsmail hoca, Beypazarı’ndaki yıllarından sonra devletin yaptığı bir sınavla Almanya’ya öğretmen olarak gitmeye hak kazanmış. Beş yıl boyunca, Türk kültürünü Almanlara iyi bir şekilde anlatma derdiyle Türkçe ve ‘Türk kültürü’ dersleri vermiş. “Almanlar kültürümüze ait sanat eserlerini çok beğendi. Türklere karşı bakış açıları olumlu yönde değişti.” diyor. ‘Marifet iltifata tabidir’ derler ya eserler beğenildikçe daha fazla çalışmış İsmail hoca. Yirmi beş yıl öğretmenlik yapmış. Emekli olunca da kendini ahşap işine vermiş.

 

Biyoloji öğretmenliğinden sanatkârlığa…

“Mikroskopla bir soğanın zarına baktığınız zaman, sanatkârların ancak tabiatı taklit ettiğini görürsünüz. Asıl muhteşemlik kelebeğin kanadının yaratılışında. Sanat eserleri Allah’ın güzelliğinin bir numunesi.” diyor ahşabın sanatkârı. Ahşabın işlenmesiyle meydana gelen eserleri de Allah’ın güzelliklerini sanatla birleştirenler olarak görüyor. Biyoloji öğretmenliğinden sanatkârlığa geçiş hikâyesini de tabiat sevgisiyle özetliyor İsmail usta. Evi Üsküdar’da, dokuz senedir Sultanbeyli’ye gidip geliyor. Genellikle Selçuklu, Osmanlı döneminden kalan hatları çalışmalarına uyguluyor. Altı aylık bir emeğin ürünü Hilye-i Şerif tablosu, en güzel eserlerinden biri. Atölyede Fransız bir sanatçının sonbahar, ilkbahar motiflerini yansıtan eseri de var.

 

En güzel oymalar kavaktan yapılıyor

Ahşap işi hemen her ağaçla yapılırmış aslında, ama en çok da kavak ağacını severmiş. Kavak ağacı hem ekonomik hem de boyu sayesinde kullanmaya elverişli bir ağaç anladığımız kadarıyla. Ahşap oyma sanatıyla çalışmanın değişik yöntemleri var. Biri şöyle: Öncelikle beyaz bir kâğıda çizim yapılıyor. Şablon çıkarılıyor. Eski fotoğrafçıların fotoğraf büyütmede kullandığı optik makineyle motifler büyütülüyor. Kâğıt, ahşap üzerine yapıştırılıyor. Motife göre kıl testereyle kesiliyor. Daha sonra zımparalanıyor. İnce bir bıçakla detayları veriliyor. Vernikleniyor. İstenilen renkte boyanıyor. Küçük bir çalışma yaklaşık bir hafta sürüyor.

 

İsmail hocanın öğrencisi olan yaşadı!

İsmail hocanın eğitmenlik yaptığı Sultanbeyli El Sanatları Merkezi’nde üyelik sistemi geçerli. Tıpkı kütüphane üyeliği gibi. Merkezin şu an 11 erkek, 49 bayan; 60 üyesi var. Kursiyerlerin bütün teknik malzemeleri alınıyor. Dolayısıyla bir kursiyerin bir yıllık masrafı 50 lirayı geçmiyor. Giriş-çıkış saati yok. Üyeler arasında şoför de var öğretmen de, ev hanımı da var temizlik görevlisi de. Diledikleri zaman girip çıkabiliyorlar. İsmail hoca, kendisine ve öğrencilerine böyle bir imkân tanıdıkları için ilçenin belediye yetkililerine minnettar.

 

 

 

Türkan Uymaz

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat