İyi Bir Kahvaltı ve Yoğurt

İyi bir kahvaltıyla güne başlamak gibisi yoktur. Güçlü bir kahvaltı sadece sizi uzun bir güne hazır etmekle kalmaz aynı zamanda mental sağlığa da esenlik sunar. Bunun için sabah yoğurt yemek öneriliyor! Sabah yoğurt yenir mi demeyin, deneyin!Eskinin canım güzelim yoğurdu araştırmacılar tarafından enine boyuna kesilip biçilip didiklendikten sonra bir yığın yararı ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor.Yoğur yüzyıllardır Türk mutfağının olmazsa olmazıdır. Yoğurt bebeklere bile kolay yenilip sindirilebilecek, annelerin imdadina yetişen hazır ve sağlıklı bir mamadır, Yoğurttan yapılmış ayran, hele yayık ayranı bir ömürdür! Yoğurttan mis gibi çorba yapılır ve her derde deva diye içilir. Yoğurt tatlılarda, keklerde, böreklerde malzeme olarak kullanılır. Yemeklerimizin üzerine eşsiz bir garnitürdür. Yoğurt caciğa dönüşünce enfes bir tat oluşur. Daha bir çok şekilde tüketilebilen yoğurt, bir kasenin içinde tek başına yendiğinde bile dinginlik ve tazelik hissi verebilen bulunmaz bir şifadır.En son yapılan çalışmalar göstermiştir ki mayalı yiyeceklerden Lactobacillus ve Bifidobacterium içerenler yendiğinde, beynimize mutluluk pompalanmaktadır. Bu iki yararlı mikrop (bakteri) yoğurtta bulunmaktadır ve sonuç olarak sinir sistemi kimyasallarına mutluluk hissi aşılamaktadırlar.

 

Bu durumda “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü bir kez daha doğrulanmış oluyor. Çünkü yoğurt yiyerek tükettiğimiz iyi mikroplar (bakteriler) kafamıza serotonin ve dopamine şeklinde gidiyor. Bu iki beden kimyası, aslında mutluluk veren hormonlardır. Yiyerek vücudumuza aldığımız sağlıklı yoğurt, sindirildikten sonra kanla vücudumuzda dolaşmaya başlıyor ve beynimize de ulaşıyor. Bu da iyi psikolojiye doğrudan etki yapıyor.Yoğurt ayrıca enfeksiyonlarla savaşmak için bire birdir. Immun (bağışıklık) sistemini güçlendirir ve hatta idrar yolu enfeksiyonlarına bile iyileştirici etkisi olabilir. Kalbimizi koruyan yoğurtta probiotikler bulunur. Bu kimyasallar canlı bakteriler içerir ve kalbin dostudur.Yoğurt ishale çaredir. Çünkü yoğurtta acidophilus denen bir madde vardır ve bu madde ishali durdurur.Buzdolabında yoğurdunuz bol olsun!

 

 

Fatoş ŞİMŞEK

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat