İslam Medeniyetinin Dinamikleri

İngiliz kökenli yazar Muhammad Marmaduke Pickthall, bu özgün ve dikkat çekici çalışmasında, içten ve “içeriden” bir karşılaştırmalı medeniyetler tarihi okuması yapıyor: Batılıların İslâm hakkındaki önyargılarını da ortadan kaldırmak amacıyla yazılan bu kitapta, Pickthall, önce Batı uygarlığının yaşadığı ve küresel hâkimiyet kurduğu için de bütün insanlığa yaşattığı medeniyet krizinin temel nedenlerini araştırıyor. Ardından çağımızın temel varoluş ve hakikat sorunlarını, insanlık tarihinde gerçek anlamda ilk “cihanşumul kardeşlik fikri”ni hayata geçiren İslâm’ın müntesiplerinin yeni bir medeniyet tasavvuru geliştirerek hâl yoluna koyacağını vurguluyor.

Bizzat Marmaduke Pickthall’ün kendisinin vahyin çağrısına kayıtsız kalmaması, bu bgerçeğin göstergebilimsel bir göstergesi olarak okunabilir.Bugün insanlığın büyük bir belirsizlikler ve kaos dönemecinden geçtiği bir zaman diliminde bu kitabın hem Müslümanlara, hem de dünyaya söyleyeceği çok şey var.Muhammad Marmaduke Pickthall İngiliz kökenli yazar, mütercim ve seyyah. İngilizce’deki en güvenilir ve en sağlam Kur’an mealinin müellifi: The Meaning of The Glorius Qur’an.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat