İmam Hâdimî’nin Bal Şerbeti ve Cigara Fetvası…

Derler ki İmam Hâdimî, şiddetle sigara aleyhinde imiş. Mısır âlimlerinin de sigara içme konusuna sıcak baktıkları, mubahtır dedikleri haberleri geliyormuş.Hâdimî merhum hacca gitme kararı alınca, dönüşte Mısır’a uğraması ve bu konuyu Mısır uleması ile tartışması kararlaştırılmış. Gerçekten de dönüş Mısır yolu ile olmuş. Mısır âlimleri Hocaefendi’yi karşılamışlar! Bir zaman izzet ve ikramdan sonra konunun ilmî bir mecliste tartışılmasına karar verilmiş.Meclis toplanmış, misafir olması göz önünde bulundurularak başköşe hoca efendiye layık görülmüş. Hoca:

 

– Ben bir bardak bal şerbeti istiyorum, sizden de arzu edenler sigaralarını yakabilirler, demiş.

 

Bal şerbeti geldikten sonra Hoca Efendi:

 

– Toplantıyı açıyorum ve misafir olmamdan dolayı ilk sözü ben alıyorum, demiş.

 

Daha sonra önünde bulunan bardağı kaldırmış ve:

 

– Efendiler, bu bardakta bal şerbeti vardır. Şu anda Nebiyy-i Muhterem (s.a.v.) Efendimiz bu meclisimize teşrif etse, ben hiç utanmadan, sıkılmadan:

 

– Buyur ey Allah’ın Resulü, bal şerbetidir, diyerek bu şerbeti Resulü Emin Efendimize takdim edebilirim. Siz sigara içmek mubahtır diyor, yani içilmesinde mahzur yoktur, diye iddia ediyorsunuz. Peki içinizde o büyük Resule tabakasını uzatıp, “buyur, buradan yak ey Allah’ın Resulü!…” diyebilecek bir babayiğit var mı demiş.

 

– Evet var, diyen bulunmamış.

 

Böylece tartışma, başladığı yerde bitmiş.”

 

 

Prof. Dr. Ahmet Lütfi Kazancı “Kendimi Anlatayım Dedim” (s. 510)

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat