İkna Odaları Tutarlı Bir İşti

Şair İsmet Özel, Hayrettin Karaman’ın başlattığı ‘dindar olmayana ayrı mekân’ tartışmasında, bir zamanların ‘ikna odaları’nı örnek gösteriyor.Hayrettin Karaman Müslümanlığa uygun yaşamayanlar için ayrı mekânlar ihdas edilmesi gerektiğini söyledi. Sizce?Bu ne amaca hizmet eder düşünmek lazım. Çünkü buna karşı şöyle bir tepki de olabilir: Asıl dindarlar ortalıkta görünmesin. 1973’te Türkiye’de bir daha ‘Islami gelişme’ sözü edilmesin diye siyasal Islam başlatıldı. Refahyol’un iktidara gelmesiyle siyasal Islam misyonunu tamamladı. Türkiye’nin bir daha Islami ülke olma ihtimali sıfır. Şu anda biz bu olmayacaksa ne olacak, onu konuşuyoruz. Bunu konuşmayı bir Müslüman reddetmeli. Türkiye eğer Islam ülkesi olmayacaksa Müslümanlar ne yapacaksa yapsınlar.

 

O ne demek?

Paris’te burka giymek yasaklandı. serbest mi kalsın? Burka giymek istiyorsan Paris’te işin ne? Hem kâfir dediğin insanların imkânlarını kullanacaksın, hem de onlara dayak atacaksın. Olmaz. Nurullah Ataç öyle diyordu; “Biz devrimciysek niçin dini bayramları kutluyoruz”. Devrimler yapıp, takvimi, yazıyı değiştirmişsin. Eğer ben Müslümansam, niçin Hıristiyanların takvimini kullanıyorum? Laik dediğimiz insanlar, ‘Biz dinimizi terk ettik’ diyor bence. Eskiden bu ülkenin dini Islam’dı, artık o ortadan kalktı derken de gayet tutarlılar. Türkiye’deki laiklik Fransa’dakine benzer. Fransız Ihtilali Fransız milleti kavramını tektipleştirdi. Yani eğer Katolik değilseniz, Fransızsınız. Çünkü laicite (laisite) var. Bizdeki buna benzer, buradaki dindar insanlar da buna uyar. Sokaklarda başı açıkla başı örtülüler el ele dolaşıyor.

 

Fena şeymiş gibi söylüyorsunuz…

Iyi, kötü demiyorum. Hatırlayın; bir zamanlar başörtülü kızlar için ikna odaları kuran biri vardı. Bence o hanım kendine göre çok akıllıca ve dürüst bir iş yapmıştı. Ikna odaları kuran hanıma kızmayı bırakıp, ikna olan kızları düşünmek lazım ki sayıları çoktur. Bu ülkedeki başörtülü kızların bazıları her bakımdan düzene intibak etmişler, bir tek başlarına örtü takıyorlar. Tiyatro oynamıyoruz burada.

 

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat