Hukuk Dergiciliği Deyince Teklif!

Rahmetli M. Esad Coşan Hoca, Üstad’ından devraldığı manevi mirasın gereği olarak ve belki de aynı zamanda akademisyen olmanın verdiği bir vizyoner bakışla eğitime, eğitimin yanı sıra yayıncılığa da çok önem veren bir önderdi. Onun öncülüğünde çıkarılan dergilerin inançlı insanlara nasıl serinletici bir vaha olduğunu, 80 darbesinin o bunaltıcı ortamını yaşayan herkes yakinen bilir. Bir yanda tiraj rekorları kıran İslam dergisi, diğer yanda entelektüel havasıyla Türkiye’de gündem oluşturan İlim ve Sanat dergisi, aile düşüncesini ve parçalanmaya yüz tutan aileyi yeniden ihya çabası olan Kadın ve Aile bir yanda… Sağlık alanında Panzehir, çocuklar için Gülçocuk…

 

Hocaefendi’nin izinden gidenler

Rahmetli M. Esad Coşan Hoca’nın önem verdiği bu alanlar, onun bağlıları tarafından özel bir ilgiyle karşılanıyor ve onlar da bu alanlarda bir şey yapmak için çabalıyorlardı. Bu çabalar elbette karşılıksız kalmıyor, ortaya güzel şeyler çıkıyordu.

 

Teklif

İşte bu güzelliklerden biri de, M.Esad Coşan’a muhabbet duyan Hukuk Fakültesi öğrencilerinin çıkarmış olduğu bir dergiydi: Teklif dergisi. Teklif dergisi, olaylara hukuk açısından ve hukukçu gözüyle bakmayı önceleyen bir dergiydi. Dergi, logosunun altında “Aylık Hukuk ve Aktüalite Dergisi” tanımlamasını kendine uygun görmüştü.Önümdeki dergilerin en eski sayısı 15 Aralık 1988-15 Ocak 1989 tarihini taşıyan 9. sayı. Demek ki dergi, 1988 yılında yayıma başlamış. Dergi zamanla yaygınlık kazandığı gibi hem insanımıza yeni bir ufuk kazandırmış hem de yazı dünyamıza yeni yazarlar kazandırmıştır.

Yıllarca değişmeyen gündem konuları

Derginin 9. sayısının kapağı başörtüsü yasağı sorunu ve YÖK’e ayrılmış. Bu sayıda öne çıkan konular, günümüzde hâlâ değişmeyen konular desek yeridir: Dünya olaylarında Filistin konusu yine gündemi işgal ediyor. Diğer bir gündem konusu ise, bir ara Türkiye gündemini yıllarca işgal eden “hortumlama” konusu.

 

Müslümanları tahkir etme girişimleri

Bu sayıda özellikle işlenen bir diğer konu ise, bir inançlı akademisyeni gözlerden küçük düşürmek için kurulan bir kirli tezgah. Bir ara Türkiye gündemini ciddi şekilde meşgul etmişti Prof. Dr. Beşir Hamitoğulları’na kurulan komplo. Aslında bu komplo, ilk olmadığı gibi son komplo da olmayacaktı.

 

Yazar kadrosunda kimler vardı?

Derginin çok tanınan bir yazar kadrosu olmasa da, hazırlanan dosyalar ve söyleşi yapılan kişiler, sahalarının uzmanı olan kişiler. Mesela o zaman Doç. Dr. olan Yunus Vehbi Yavuz ile “İlahiyatlarda Kız Öğrencilere Kontenjan Konması Ayıbı” ile ilgili bir söyleşi yapılmış. Kültür sanat sayfası için ise bir açık oturum düzenlenmiş. Açık oturumun başkanlığını Mahmut Toptaş yaparken oturum katılımcıları olarak da Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Recai Kutan, Prof. Osman Öztürk ve Fehmi Koru seçilmiş.

 

Mütevazı künye

Bu mütevazı derginin yayımlanmasına sebep inanmış isimleri, derginin künyesini bir vefa borcu olarak yazmalıyız haberin sonunda.

Sahibi: Mehmet Şahin;

Yazı İşleri Müdürü: Emin Atalay;

Yayın Yönetmeni: Hüseyin Yürük;

Yayın Müdürü: Ziya Er;

Dış Haberler: Kemal Bursalı-Halil Engin;

Kültür Sanat: Haluk Amaçlı;

Müessese Müdürü: Muzaffer Özcan.

 

 

Ahmet Serin

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat