Çok Kaygan Bir Yoldasınız

MAŞAALLAH birkaçınız çok iyi İngilizce biliyor. Yüzde yirminiz iyi İngilizce… Siyaset, iktisat, sanat, din, İslam dünyası, Medeniyetler çatışması, Marting Lings… Böyle konular dilinizden düşmüyor… Yüzde 60’ınız devamlı namaz da kılıyor. Çoğunluğunuzun hanımları başörtülü… Bir kısmınız Müslüman, bir kısmınız İslamcı… Somali, Arakan, Afganistan, Moro Müslümanları, Tataristan’da İslam, Sancak bölgesi ne olacak?.. Daha bunlar gibi düzinelerce konudan bahs ediyorsunuz.

Güzel de, niçin bazı itikad ve ilmihal konularında derbeder ve laubalisiniz?

Selefîlik diye bir laf edip duruyorsunuz? Siz bu Selefiliğin içyüzünü biliyor musunuz?

Hoca, din imamı, üstad bellediğiniz kimselere bakıyorum, içlerinde aykırı kişiler var.

Yahu azılı Farmason Afganî’den din imamı mı olur?

Bazınızın inançlarında ne bozuk maddeler var. Kur’an, Yahudileri İslam’a çağırmıyormuş… Hıristiyanları İslam’a çağırmıyormuş… Böyle hezeyanlara siz nasıl inanıyorsunuz?

Baş hocanız aykırı ve reformcu bir ilahiyatçı. Sizin kültürlü Müslüman oluşunuz nerede kaldı?

Bilmediğiniz yok ama İslam’da cadde-i kübranın Ehl-i Sünnet olduğunu iyice öğrenememişsiniz.

Bid’atçi adamlardan bahs edip duruyorsunuz, bir kere bile Şeyhülislam Mustafa Sabri, Zahid el-Kevserî’den bahs ettiğiniz yok.

Namaz kılanlarınızın yüzde biri bile başında imame/takke olduğu olduğu halde kılmıyor. Niçin namazın edeb ve sünnetini ihmal ediyor, hafife alıyorsunuz?

Niçin Ehl-i Sünnet çizgisini bırakıp sekter çizgilere sapıyorsunuz?

Demek ki, çok veya az İngilizce bilmekle, İslamî jargonla, Moro Müslümanlarının mücadelesinden haberdar olmakla, Martin Lings’le, Heidegger’le Meidegger’le iş bitmiyormuş.

İslam’ı icazetli Sünnî ulema, fukaha ve mürşidlerden öğrenmek gerekiyormuş.

Siz Heidegger’i, Martin Lings’i, R. Guenon’u, Garaudy’i, F. Fanon’u okumaya devam edin ama dininizi, ilmihalinizi onlardan öğrenmeyin. Aykırı ilahiyatçıları da imam (önder) kabul etmeyin. İlmihal bilgileri icazetli alim ve fakih Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali”nden veya o ayarda güvenilir ve muteber kitaplardan öğrenilir.

Çok kaygan bir yolda ve meşrebtesiniz. İnşaallah ayağınız kaymaz.

Selam ve hürmetlerimle.

 

 

Mehmet Şevket Eygi

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat