Burası Olduğu Gibi Gözükmeyenlerin Gezegeni

Televizyonda bir kültür sanat belgeseliEnvai çeşit yemekler, göz dolduruyor.2 entelektüel görünümlü bayan, farklı bir yöreyi ziyaret etmişSofra başında sohbet ediyor.Masanın etrafı ise kalabalık, Kimi yerde, kimi ayakta, Üzerinde şalvarıyla, yemenisiyle Yaşlı teyzeler duruyor. Her birinin elinde iğne oyası, çetik deseni, Heyecanlılar belli, Görünümleri o kadar samimi ve doğal ki! Sohbete gelince… Bizim entel bayanlar, yurtdışında aldıkları eğitimden, Ve bu süreçte öğrenci yurtlarında yapılan çılgınlıklardan bahsediyor! Teyzeler, birbirine bakıp, utanıyor. Galiba içlerinden bazısı, O masanın etrafına dekor için oturtulduklarını anlıyor. Ekrandaki görüntü ile programın içeriği o kadar farklı ki! Sakın şaşırmayın! İstisnalar hariç… Burası, olduğu gibi görünmeyenlerin gezegeni.

***

Başka bir kanala geçiyorum…Tam curcuna!Sanat yönetmeninin hakkını verelim,Bir stüdyo ancak bu kadar elverişli kullanılabilir!Fonda müzik var.Kamera hareketiyle anlaşılıyor kiBir tarafta orkestra müzik çalıyor,Diğer yanda mutfak dekore edilmiş,Aşçı, kan ter içinde yemek yapıyor.Tıpkı tekerlemelerde olduğu gibiŞu köşe yaz köşesi, bu köşe kış köşesi…Orta mahali, boş zannetmeyin!Orada konumlanmış oturma grubunda iseKonuklar sohbet ediyorYani ‘yok’ yok!Oysa ben biraz kafamı dinlemek içinTelevizyon başına geçip, kumandaya yönelmiştim.Gelin görün ki…Avuç içi kadar huzurum vardı, o da elimden gitti.Karar vermekte güçlük çekiyorum;Stüdyonun, hangi metrekaresindeki akışa kendimi kaptırayım?Yanlış anlamayın lütfenProgramın amacı, insanlara hoş vakit geçirtmek!Artık şaşırmıyorum çünkü biliyorum kiİstisnalar hariç…Burası, olduğu gibi görünmeyenlerin gezegeni.

***

Trafiğin sıkışık olduğu bir güzergâhtayım.Arabalar, adım adım ilerliyor,Malum İstanbul trafiği!Böylelikle bana, direksiyon başında,Gözlem yapma imkânı doğuyor.İşin garibi!Onca kalabalığın içindeNedense gözüm öğrencilere takılıyor.Okul forması giymişler, iyi hoş amaOkula değil, sanki maskeli baloya gider gibi.Lakayıt tavırları dikkat çekiyor,Saçlarından tüller, ceplerinden tüyler fışkırıyor!Merak ediyorum…O görünümle nasıl ders dinleniyor,Ve bilgiler, nasıl akılda kalıyor?Artık pek şaşırmıyorum!İstisnalar hariç…Burası, olduğu gibi görünmeyenlerin gezegeni.

***

Kliniğe bir hasta geliyor!Gayet iyi görünümlü, konuşması düzgün.Şikâyetini söylüyor,Uzmanlar tarafından, ağrısı derhal gideriliyor.Sonra bir değil, iki değil, randevularının hiçbirine gelmiyor!Haliyle sağlık problemleri, yeniden baş gösteriyor.Bir görseniz, nasıl hışımla içeri giriyor!O, naif görünümlü beyefendi gitmiş,İçinden bir canavar çıkıyor.Bağırıp çağırarak davalar açacağını söylüyor,Kendisine izah edilmeye çalışılıyor ama dinlemiyor.Artık hiç şaşırmıyorum çünkü ezberledimİstisnalar dışında…Burası, olduğu gibi görünmeyenlerin gezegeni.

 

 

Melda Bekcan

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat