Bu Rahleyi Yapması Bir Hafta, Açması Yarım Saat Sürüyor

Kastamonulu Üstün usta, bir ağaç parçasını oyarak dörtlü veya altılı rahleye dönüştürüyor. Tek parça odundan rahle yapmak oldukça zahmetli ve maharet gerektiren bir iş. Rahleyi açabilmek için bile ustadan yarım saatlik bir eğitim almak şart!Üstün Sert, bir haftada yaptığı bu rahleyi (üstteki fotoğraf) Kazakistan’a Ahmet Yesevi’nin türbesinin ahşap işlerini restore etmeye gittiğinde görmüş. Müzede sergileniyormuş. Estetik duruşundan çok, tek parça bir ağaçtan kademe kademe açılan bir rahle yapılması ilgisini çekmiş. Açılış ve kapanışını kameraya çekmiş. Bu görüntüyü 2 hafta boyunca tekrar tekrar izleyerek rahlenin yapılış şifrelerini çözmüş. Üstün usta, “Ağacın nasıl kesileceğini, milim milim hesaplamak gerekiyor. Bir de ince işçilik. Küçük bir hata günlerce süren uğraşınızı heba eder.” diyor. Ağacı diklemesine birbiriyle zincir gibi iç içe geçecek şekilde dörde ya da altıya ayırıyor. İç içe ama dört ya da 6 ayrı parça. Rahlenin yapımında zor olan da bu ayırma işlemi. Çünkü resimlerde gördüğünüz rahlede hiçbir ekleme veya montaj yok. Tek parça bir ağaç oyularak yapılıyor. Üstün usta önce merakından sonra da hobi olarak yapmaya başladığı dörtlü rahlenin daha sonra bir müze kataloğunda altılısını görmüş. Daha zor olan altılı rahleyi de yapmış. Eş dost almış önce. Sonra onlardan duyanlar. Bu rahleleri üzerinde Kur’an-ı Kerim okumak için alanlar olduğu gibi sehpa olarak kullananlar da var. Üzerine kalın bir cam konulunca dekoratif bir sehpaya dönüşüyor çünkü.

 

İstanbul parklarındaki ahşap bankları yapıyor

 

Üstün usta bu ay emekli oldu. İstanbul’daki ahşap şehir mobilyalarını, bankları, ahşap saksıları yıllardır o yapıyordu. İSTON’dan önce iki yıl Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Türbesi’nin restorasyonunda çalışmış. Yıllarca ahşap ustası olarak serbest çalıştıktan sonra restorasyon için teklif almış. Oradan döndükten sonra da belediyede başlamış.Kastamonulu usta için marangozluk bir tutku: “Sevmezseniz böyle bir rahleyi neden yapasınız ki? İnsanlara açmasını öğretmeniz yarım saat sürüyor. Bütün bir ahşabı böyle estetik bir ürün haline getirmek bana büyük zevk veriyor.” diyor. Üstün ustanın evindeki birçok mobilya da kendi elinden çıkmış. Atölyesi, oturduğu binanın yanındaki bodrum katta. Ahşap keserken kullandığı makinelerin hepsi onun icadı. Planlamış, projelendirmiş, tornacılara parçalarını yaptırmış, sonra da atölyesinde birleştirmiş. Tüm bunları mesaisi bittikten sonra akşamları ve hafta sonları yapmış. Eşi, Üstün ustanın ahşap tutkusundan biraz şikâyetçi. Yorulduğu ve emeğinin hakkını alamadığı için. Üstün usta eşinin bu sözleri üzerine, “Bu işler artık para için yapılmaz. Fabrikasyon üretime geçildikten sonra bizim sanatımız zevk için yapılacak bir uğraşa döndü. Ben de ahşapla meşgul olmaktan keyif duyduğum için yapıyorum.” diyor. Üstün ustanın atölyesi İstanbul Bahçelievler Soğanlı’da.

 

 

Gülizar Baki

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

1 Yorum

  1. limbesh dedi ki:

    El becerisi çok güzel birşey, çok şükür bende de fazlasıyla var

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat