Astım hastalarıda spor yapabilir

Artık “Spor yaparım, nefesim daralır” düşüncesiyle astım hastalarının hareketsiz kaldığı dönem sona ermiştir. Uzman bir hekim kontrolünde, uygun yoğunlukta ve düzenli olarak spor yapan astım hastalarının atak sıklığının ve nefes darlığının azaldığı tespit edilmiştir.Spor Hekimi Uzman Doktor Özgür Kasımay, astım hastaları ve spor ilişkisiyle ilgili sorularımızı dergimiz için cevaplandırdı.

 

Astım Hastaları Neden Spor Yapmak İstemez?

Bu tür hastalarda fiziksel aktiviteyi kısıtlayıcı birincil neden nefes darlığı ve astım atağının tetiklenmesidir. Soluk verme zorlaştığı için hastalar fiziksel aktivitelerde bulunmak istemezler. Bu nedenle spor yapmak istemeyen hastalar, çeşitli ek sağlık sorunları yaşarken, düzenli uygulanan spor, astım hastalarında pek çok kazanımı da beraberinde getirir. Astım hastalarının egzersiz programı uzmanlar tarafından kişiye özel düzenlenir.

 

Astım Hastaları Hangi Spor Tiplerini Tercih Etmelidir?

Uzmanlar tarafından önerilen egzersiz şekilleri, yemeklerden 1,5-2 saat sonra yürüme, bisiklet, yüzme, yavaş koşu, aerobik ve kayak gibi büyük kas gruplarını çalıştıran aktivitelerdir.

30 dakikalık seanslar haftada 3-7 gün olacak şekilde kişiye göre düzenlenir. Her seansın öncesinde ve sonrasında 5-10 dakikalık çok hafif yoğunlukta ısınma ve soğuma dönemi gerçekleştirilir. İyi bir ısınma, egzersiz sırasında astım atağı riskini minimum düzeyde azaltır. Egzersiz yaparken nefes darlığının azaltılması hedefler arasına alınmalıdır.

Büyük kas aktivitelerinin yanı sıra ağırlık antrenmanının eklenmesinin faydalı etkileri gösterilmiştir. Ağırlık kaldırma, kişinin günlük aktivitelerini kolaylaştırabilir, kas kuvvetini artırır ve vücut yağ oranını düşürür. Astım hastaları ağırlık kaldırma gibi aktiviteleri mutlaka bir uzman denetiminde yapmalı ve egzersiz sırasında göğüs kafesi içindeki basıncın artmasına neden olan ıkınma manevrasını yapmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

 

Astım Hastaları Spor Yapmazsa…

• Kardiyovasküler (kalp-damar sistemi) kondisyonda azalma olur.

• Kas erimesi görülebilir.

• Kas güçsüzlüğü ortaya çıkar.

• Anksiyete (gerginlik, aşırı endişe, kaygı vb. davranış bozukluğu), depresyon ve panik atak gibi psikolojik bozukluklar yaşanabilir.

 

Astım Hastaları Spor Yaparsa…

• Kardiyovasküler kondisyonu artırır.

• Nefes darlığı azalır.

• Kas gücünde artış sağlanır.

• Vücudun esneklik payı artar.

• Vücut yağ dağılımında düzelme sağlanır.

• Dengenin daha iyi sağlanmasına yardımcı olur.

 

 

Aysun ÖZPOLAT

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat