Yoga Yapan Müslümanlar

 

 

Bir “Yoga” üstadı(!)nın Ramazan ayının ilk günü basın aracılığıyla yaptığı çağrı dikkatimizi çekti: “Ramazan’da oruç tutarken yoga ile rahatlayın. Orijinal yoga sistemi ile orucu kolaylaştırın”Haberi okuyunca, “Yoga yapan Müslümanlar da mı var?” diye sormadan edemedik. Malumunuz Yoga, Hindistan kökenli dini bir ritüel. Bakmayın birilerinin para kazanmak için “ibadet değil, spor ve egzersizdir” demesine. Biraz araştırırsanız, Yoga’nın Hinduizm ve Budizm dininin bir ritüeli olduğunu öğrenebilirsiniz.Hint inanışına göre tarihte ilk kez Yoga yapan Shiva (Şiva)’dır. Hinduizm’de “Yıkım ve Yeniden Doğuş Tanrısı” olarak kabul edilen Şiva, Hintlilere göre sözde Tanrı’nın üçüncü halidir. Şiva, yogayı sözde tanrıça olan karısı Paryati’ye öğretmiştir. Hindistan, Şiva’yı yoga yaparken gösteren heykel ve resimlerle doludur. Yoga kursuna gidenler bilir, hareketlere “om” diyerek başlanır. “Om” kelimesi Hindulara göre tanrının adıdır. Bu konuda yazılacak daha birçok husus var, ama sadece bunlar bile yoganın Hindular için dini bir ritüel, yani ibadet olduğunu anlamamıza yeter sanırım.Birçok Hindu tarikatının çeşitli ülkelerde ve bu arada Türkiye’mizde yoga kursu adı altında misyonerlik yaptığını, bu işi iyi niyetle yaptıklarını söyleyen yoga üstatları bile itiraf ediyor. Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde huzur arayan ünlü isimlerin yoga sayesinde din değiştirdiği haberlerini okumuşsunuzdur.

 

Türkiye’de insanların yoga yaparak din değiştireceklerini hiç sanmıyorum. Amacım böyle bir tehlikeye dikkat çekmek değil. Ancak, Ramazan’da Müslümanları yoga yapmaya çağıran haberleri okuyunca, “Yoga yapan Müslümanlar var mı?” diye sormadan geçemiyoruz doğrusu. Tam kafamızda bu soru oluşmuşken, cevap bu işlere ilgi duyan bir arkadaşımdan geldi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoga akademilerine giden vatandaşlarımızın giderek arttığını, bunların içinde dini hassasiyeti olan insanların da bulunduğunu söyleyen arkadaşımın, “Hatta inançlı bir dostumun çocuğu yoga yapıyor” deyince şaşırdım.Biraz araştırınca bu konunun daha önce de gündeme geldiğini, Mısır ve Malezya’da dini otoritelerin, “Müslümanların yoga yapması haramdır” fetvası verdiklerini öğrendim. Diyanet İşleri eski Başkanı Ali Bardakoğlu, Diyanet dergisinde yayınlanan makalesinde bu konuya ışık tutuluyor. Türkiye’de hızla yayılan Hint ve Uzakdoğu kökenli reiki, transandantal meditasyon, ananda marga ve feng sui gibi akımları, “yeni dini hareketler” olarak tanımlayan Bardakoğlu, transandantal meditasyon, reiki, yoga gibi akım ve çağrıların, Hint ağırlıklı Uzak Doğu felsefesinden ve dinsel öğretiden beslendiğini belirterek, ‘Bu yöntemler bizi uç noktalara götürebilir’ uyarısı yapıyor.

 

Bu konuda görüş belirten din alimleri de, bunun bir ibadet olduğu uyarısında bulunuyor.Son yıllarda modernizmle tanışan muhafazakar kesimde, liberal eğilimli, bireyselliğe önem verem, kişisel gelişim peşinde, ekonomik değerlere ve dünyevi alana en az mistik alan kadar meyyal yeni bir İslami bir hayat tarzının yaygınlaşmakta olduğuna dikkat çekiliyor. Kahire’de yaşayan İsviçre asıllı İslamolog Patrick Haenni, “Market İslam” yani “Piyasa İslamı” olarak nitelendirdiği bu akımda, başka din ve kültürlerin disiplinlerine kapalı olmayan bu yeni neslin, yoga kurslarına katılabildiğini, Reiki öğrenip metafizik şifa aradığını söylüyor.Bir Müslüman’ın ağlama duvarına gidip dertlerini anlatarak huzur bulma çabası ya da istavroz çıkarması ne kadar yanlış ise, yoga ile huzur arayışı da o kadar yanlış. Yılbaşında “Noel Baba” ve çam ağaçları ile süslenmiş alışveriş merkezlerinde hediyeler seçerken, “Yılbaşının Noel’le alakası var?” diyen insanlarımızın iç dünyalarında yaşadıkları çelişki hepimizin malumu.

 

Basit bir moda esintisi, huzur bulma arzusu veya sağlıklı yaşam arayışı için düşünmeden yapılan davranışların Müslümanları ileride ne kadar büyük bir dejenerasyona götüreceğini tahmin etmek çok da güç değil.Yakında esnafın dükkanını kapatırken kapısına astığı “Cumaya gittim döneceğim” yazısının yerini, “Yoga’dayım Döneceğim” yazısı almaya başlarsa hiç şaşırmayın.Müslümanların rahmet ayı Ramazan’da, yogada huzur aramak yerine, “oruç”un insana kattığı ruhi ve bedeni arınmaya, “Teravih” namazının ruhumuzda meydana getirdiği manevi coşkuya yöneleceklerini umuyorum. Mevlam, tuttuğumuz oruçları, kıldığımız namazları ve tüm ibadetlerimizi kabul eylesin.

 

 

Ahmet Kayır

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

5 Yorum

 1. Ramazan dedi ki:

  Meister sauron ,  kalpler ancak Allah zikretmekle huzur bulur. Ra’d -28
  Soner bey bir insan farkında olmadan şirk işlediği zamanda peygamber efendimizi (sav) inkar etmiş olmuyor ama Bağışlanması olmayan bir günahtır şirk . Siz ancak kendinizi kandırmakla kalırsınız .
  Tuğba hanım İslam 1400 sene evvel kuralları belirlenmiş bir yaşam biçimidir , İslam da cahillik diye birşey yoktur , Islama modern düşünce diye birşey getiremezsiniz , onun hükmettiği şeyleri günümüz yaşantısına uyarlamak için farklı şekilde yorumlayamazsınız , hele Mevlana gibi bir şahsiyetin yaptığını yogayla hiç karşılaştıramazsınız(soner bey) Ahmet beyde bunları göz önünde bulundurarak bir yazı kaleme almış bu onun cahilliğini göstermez.
  İlhan bey Ahmet beyin o kişinin söylediğini kanıtlayan bir adres belirtmesi neyi değiştirecek ? Yogayı yapan binlerce müslüman var illa birinin açıklama yapması mı gereklidir . Ayrıca saçma dediğiniz şeyler gayet doğru bence .

 2. Meister Sauron dedi ki:

  bu yazı tamamen yobaz görüşün açık ifadesidir.türkiyenin geri kalma ve yoz göstergesinin belirtisidir.sanki dünyada en doğru din islam.islamın çelişkilerini araştırsanız neden körü körüne koyun sürüleri gibi inandırıldığınızı iyi anlarsınız.yoga bir meditasyondur.biz yoga yaparken hindu olmak için yapmıyoruz.yogayı ruhsal ve psikolojik rahatlama için uyguluyoruz.

 3. soner ataman dedi ki:

  Ahmet bey kusura bakmayan ama bence de çok cahilane bir yazı olmuş. Ben şimdi yoga yapıyorumbunun akabinde peygarim s.a.v. mi inkarmı ediyorum kuranımın öğretilerini inkarmı ediyorum, Allahımı inkarmı ediyorum. Zaten namazda bir çeşit içe dönme değilmi yunus emreler mevlanalar hallacı mansurlar hep bunu anlatmadımı. Bence siz inanç ölçünüzü sorgulamalısınız. Daha bir başka değişle inanç ölçünüzün farkıdalığını yakalıyamadınız için korkuyorsunuz.

 4. tuğba dedi ki:

  Ahmet bey yazdığınız şu yazı gösteriyor ki  sizin gerçekten orijinal yoga sistemi ile ilgili hiçbir bilginiz yok.Lütfen yazılarınızı yazarken seçtiğiniz konu ve kurumla ilgili gerekli donanıma sahip olun.Orijinal yoga sistemi ile ilgilenen ve uygulayan kişiler karşısında şu durumda  cahilliğiniz göz kamaştırıcı…

 5. ilhan dedi ki:

  Bir “Yoga” üstadı(!)nın Ramazan ayının ilk günü basın aracılığıyla yaptığı çağrı dikkatimizi çekti”.
  Ahmet Bey ,keşke bu saçma şeyleri yazmadan önce o yoga üstadının bir kitabını veya bir makalesini veya hiç olmazsa ………..com veya …..com. sitelerine bir göz gezdirseydiniz.

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat