Oruç ve sağlığımız

Ramazana yaklaşırken hekimlere sık sorulan sağlıkla ilgili meseleler de artış olur. Çeşitli hastalıklarla ilgili farklı görüşler ise insanımızın kafasını karıştırır.

Aslında konuya “Oruç tut sıhhat bul” hadis-i şerifini açarak başlamak lazım. Yüce Peygamber öz ve kısa ifade ile sizlerle paylaşmak istediğim bütün meselelere ışık olmuş durumda.

Bütün dinlerde mevcut olan oruç meselesine günümüz tıbbı artık sıcak bakar oldu. Burada gıdalarla çeşitli hastalıklar sonrasındaki ilişkininde etkisi var.

Geçtiğimiz yıllarda hekimlerimizin insana yasakladığı oruç tutma ile ilgili sınırlamalarda artık geçerliliğini kaybetmiştir.

Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların alınış sıklığı da bu genişlemede etkili oldu sanıyorum.

Oruç aylarında iki türlü hasta ile sık karşılaşıyoruz. Birinci grup hasta bazı basit rahatsızlıklarda bile oruçlu olmanın zararlı olacağı yargısından dolayı nezle grip gibi hastalıklarda bile oruç tutmaktan korkarken bir kısım hasta ise hayatı tehlike altında oduğu halde oruçlu olmayı tercih etmektedir.

Hekimlerimize burada çok önemli görevler düşmektedir. Hem hastalığı düşünmek zorunda olan doktor hemde hastanın psikolojik ve manevi yapısına vakıf olmak durumundadır.

Modern tıp batı da perhiz adı altında sağlımızı korumanın püf noktalarını verirken dolayısıyla oruçtan bahseder. Orucun sadece yeme ve içmeden kesilme olmadığını, psikolojik çeşitli stres faktörlerine karşı bir kalkan olduğunu belirtir.

Çok nadiren de olsa ön yargılı bazı hekimlerimizin yanlış telkinatları hastaların kafasını karıştırdığından olsa gerek illa da her hastalıkla ilgili genel bilgiler bu günlerde bizlerden istenir.

Kalp damar hastalıkları, tansiyon, beyin felci gibi rahatsızlıklarda ilaçlar alınmak kaydıyla oruçlu olmanın çok yararlı olduğunu açıklıkla söylüyoruz. Böbrek ve şeker hastalığında daha sınırlı olarak oruçlu olmaya müsaade ediyoruz.

Sara hastalığında ise günümüzde tek doz ve ya iki dozda ilaç kullanımı olduğundan oruçlu günlerde nöbetlerde sıklaşma şöyle dursun seyrelme dahi görüyoruz. Mide , bağırsak hastalıklarında da oruç tutmanın bu organlarda gerçek bir diklenme oluşturduğuna şahit oluyoruz.

Oruç aylarında hastalarımız olduğu kadar doktorlarımızda çok önemli görevler yüklenmektedir. Oruç meselesini sağlık ile ilintilendirmede çok dikkat etmek gerekir. Nadirde olsa oruç tutamaması gereken hastaya bu durumu anlatırken bir cümle ile kestirip atmamalıyız. Hastanın bilinçlenme hakkına böyle durumlarda biraz daha dikkat etmeliyiz.

Hasta doktoruna bu aylarda oruç tutabilirliyim diye soruyor. Bu sorunun cevabı her türlü ön yargıdan uzak tamamen objektif olmalı. Genellikle kalabalık muayene satarlın da yeterli doyurucu ve objektif cevap alınamamasından olsa gerek hekim hasta güveni dahi zedelenebiliyor. Böyle hassas konuda doktor bir yandan dini bir mesele ile karşı karşıya olduğundan zorlanabilir. Vereceği cevebın hasta üzerinde bıraktığı izi iyi tahlil ederek ancak doğruyu bulabiliriz.

Oruç aslında aç kalmadan ziyade ölçülü yeme ile tutulursa sif vesilesi olarak dahi düşünülebilir. Son yıllarda özellikle batı ülkelerinde oruçla sağlık arasındaki ciddi çalışmalarda gösteriyor ki iftar ve sahurda ölçülü yemek kaydıyla bir çok hastalık 6 ayda ilaç dahi kullanmadan tedavi oluyor.

İftarda hafif bir çorbayla orucu açıp dinlenerek ve yağlı, kızartmalı, hamur ve tatlılara karşıda biraz mesafeli beslenerek geçiştirmeli, sahurda ise bol sıvı ile hafif bir kahvaltı sonrası oruca niyet etmeliyiz.

Ramazan ayındaki ilk hafta yeme düzenindeki değişmeye vücudumuzun adapte olamaması nedeni ile özellikle baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi şikayetlere sebeb olsa da ilerdeki günlerde vücudumuz hızlı adaptasyon sağlayarak bu şikayetleri ortadan kaldıracaktır.

Oruç sağlıklı kalmaktan da öte manevi hazzına vararak tutulmaya çalışılırsa hem ruhsal hem de bedeni yönümüze umulandan daha çok faydalar sağlayacaktır. Pratik tecrübelerimiz sayısız örneklerle doludur.

 

Dr. Ali Abken

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat