Tasavvuf Serisi

 

Yayınlanan her kitabın amacı ‘hakiki’, ‘insan’a yakışır bir dünya sunmak ve okuru Hayy isminin verdiği güçle diriltmek… Bu amaçla nanoteknolojiden robot-insan yaratmaya kadar varan tehlikeli açılımlarını, cep telefonunu, baz istasyonları ve elektromanyetik dalgaların insan sağlığı üzerindeki ölümcül etkilerini, satılık hastalıkları ve internetin çocukların geleceğini nasıl katlettiğini dile getiren kitaplar yayınladılar. Her kitap birbirini tamamlayan bir halka oldu. Bu kitapların okurda karşılık bulmasıysa zor olmadı. genel yayın yönetmeni Rauf Baysal, kamusal faydayı ön plana alan yayıncılığın, eşik altı çalışan medyaya karşı hâlâ direnen henüz ruhunu kaybetmemiş insanlarda karşılığı olduğunu söylüyor.

Tasavvufun halis adresi tek: Kuran-ı Kerim

Bu yüzden de okur ezber bozan, yanlış bilinenleri düzelten kitaplarıyla ilk kez karşılaşsa da fıtratları gereği kabullenmekte zorlanmıyor. Zaten fıtrat iyilikten yana… Hayykitap, insanı fıtratına yöneltmek, iyiyle, güzelle tanıştırmak için uzun bir süredir ‘herkes için tasavvuf’ serisi yayıanlıyor. Seride yayınlanan kitaplardan bazıları: Mevlânâ’nın Kalbine Açılan Kapı (Mesnevi Mektupları), Hz. Muhammed’i Hissetmek, Nefsin Terbiyesi (Muhasibi), Allah’ı Kimler Sever (İbn Arabi), Allah Yolunda Mertebeler ve Nefsin Halleri, Özün Özü (İbni Arabi), Hz. Ali’nin Selamı Var (Hz. Ali Divanı’ndan Seçmeler), Arifler ve Olağanüstü Hadiselerin Sırları (İbni Sina)… Aslında bu seride yayınlanan her eser bir anlamda ‘sahte tasavvuf kopyaları’ndan da okuru kurtarmayı amaçlıyor. ‘Sahte tasavvuf kopyaları’ ifadesi Rauf Baysal’a ait.

Günümüz insanı ‘bireycilik, kişisel özgürlük’ uğruna; özüyle, gelenekselle irtibatını kopardıkça yalnızlaşıyor. Yalnızlaştıkça da maneviyat ihtiyacı artıyor, arayışlara yöneliyor. Baysal, maneviyatın, tasavvufun halis adresinin tek, onun da Kur’an-ı Kerim olduğunu söylüyor. Sahte tasavvuf kopyası olarak da ‘new age’ diye tanımlanan reiki, meditasyon, zen-Budizm, kabala, kundalini yoga gibi kodları sıralıyor. Kişisel gelişimden romanlara kadar envaiçeşit kitabın içine yerleştirilen bu kodların insanları yanılttığının da altını çiziyor. Baysal; “İlahi yolculuğu Ferrari satıp iş hayatından çekilmekle eşitleyenler, büyük sırrı (the secret) insanın tanrılaşmasında arayanlar, ters zikirlerle şifa dağıtmaya çalışanlar, ‘insan-ı kamil’i ‘adam kadmon’la ikame etmeyi planlayanlar, ahirette hesap vermek yerine insana reenkarnasyonla bir tekamül şansı daha tanıyanlar… Özetle, iyilik maskeli sahte kopyalar… İzleyenleri şeytani bir adrese vardıran öğretiler… İşte böyle çeşitli göz boyamalarla hakikati örtmek isteyen şeytana, bilerek ya da bilmeden hizmet eden, tasavvuf ehli olmayan, Kur’an-ı Kerim’i ‘oku’yamamış bazı zevahirin Kur’an dışı çalışmalarından oluşur bu ‘tasavvuf kopyaları’!”

Baysal’ın bu ifadeleri, aslında önümüze tasavvuf diye sunulan birçok şeye tekrar göz gezdirme imkânı veriyor. Zira hepimiz biliyoruz ki son dönemin en popülerleştirilen konularından biri tasavvuf. Fakat özü İslam olan tasavvufun bize sunuluş biçimi, çoğu zaman dini kendinden uzak tutan bir biçimde karşımıza çıkıyor. Baysal’ın ‘tasavvuf kopyalarının aslında insanları dinden uzaklaştırdığı’ ifadesi de burada anlam kazanıyor. Yaradan’a ihlaslı bir yolculuk, bir hal olan tasavvuf o halin içinde olmadan, tasavvufu popülerleştirerek kitaplarında bir garnitür, zenginleştirici bir unsur, satışı artırıcı bir öğe olarak kullananlara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Baysal’a göre onlar kitaplarını kalple değil akıllarıyla kuruyorlar. Baysal, bu noktada okuru, okuduğu her metine inanmaması konusunda uyarıyor: “Okur okuduğu metindeki kelimelerin iç seslerine kulak versin. Ve o sesin kalbin bir sesi olup olmadığını kontrol etsin. Eğer kendileri bunu anlayamıyorsa kalbi açık olan birine danışsınlar.”

Okuyucu eserin ağırlığı altında ezilmeyecek

Herkes için tasavvuf serisi, bu karmaşık ortamda okura bir okuma rehberliği sunuyor. Amaç, okunan her kitabın o esas olan tek kitabı (Kur’an-ı Kerim) ‘okuma’ya yöneltmesi. Kitapların günümüz Türkçesiyle rahat anlaşılır bir seviyeye getirilmesiyse asla bir anlam kayması, ısrarcı bir Türkçeleştirme ve kolaycılık değil. Okurun eserin ağırlığı altında ezilmemesi, daha başından ilgisini kaybetmeden okuyabilmesi için metinler anlaşılır hale getirilmiş. Tabii işin ehli İSAM bünyesinde çalışan Ekrem Demirli ve Ömer Türker’in katkılarıyla. Seri 4 yeni kitapla devam edecek. Hakk’ın Nuruna Mirac (Abdülkãdir Geylânî, İbn Arabî, Ali b. Vefâ), Nefsini Bilen Rabbini Bilir (İbn Arabî), Ariflerin Satrancı (İbn Arabî) ve Ölmeden Ölmek (İbn Arabî).

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat