Zayıflamak İçin Kusmak!

 

Her zaman, şişmanlığın sağlık açısından en büyük tehlike olduğu söylenir. Bunun için bir çok diyet hapları, zayıflattığı iddia edilen sağlıksız ürünler kullanılır. Ancak ne acıdır ki toplumumuz zayıflığın da tehlikeli olduğunu ve ilerde çok ciddi hastalıklara yol açabileceği konusunda bilgisiz.Vücut kitle indeksinin 18’in altına inmesi zayıflığa işarettir. Zayıf insanların da sağlıklı bir şekilde kilo almaları çokta kolay değildir. Özellikle ergenlik çağında olan genç kızların zayıflama takıntısı vardır. Daha çok aç kalarak ya da yediğini çıkartarak zayıf kalmaya çalışırlar.

BULMİYA NERVOZA NEDİR?

Zayıflama takıntısı olan insanlarda var olan hastalıkların başında Bulimiya Nervoza gelir. Yani kısaca yeme bozukluğudur.Bu hastalığa sahip kişilere Bulmik denir. Bulimik, atak sırasında normal insanlardan fazla yer. Bu yeme işlemini genellikle yalnız kaldıklarında çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar. Daha sonra yediklerinin kilo almasına neden olmaması için kasıtlı olarak kusarlar, idrar atıcı ilaçlar kullanırlar ve yoğun bir egzersiz programına girerler.

NEDEN ZAYIFLAMAK İSTENİR?

Bu hastalık, yiyecekten çok derin psikolojik meseleler ve yoğun bir kontrolsüzlük duygusu barındırır. Psikolojik sorunlarını çözemeyeceklerini düşünen bireyler kilolarına takarlar ve kusarak rahatlamaya çalışırlar. Bu yüzden daha çok yerler ve daha çok kusarlar. Bulimikler kendilerine son derece güvensizdirler. Kendilerini ve vücut ölçülerini kanıtlamaya ve sevdirmeye çalışırlar. Böylece ne kadar zayıf olurlarsa o kadar takdir göreceklerini düşüncesine sahiplerdir.

BULMİYA NERVOZANIN OLASI SONUÇLARI NELER?

Genellikle aç kalındığı ve yeterli miktarda vitamin alınamadığı için kalp yetmezliği ve kalp ritmi bozukları görülebilir.

Dişler yeteri kadar besin alamadığı için aşınır ve çürükler oluşur.

Aç kalındığı zaman midedeki asit artacağı için reflü olma olasılığı yüksektir.

Laksatif bağımlılığı

Ülser

Gözlerde damar çatlağı ve buna bağlı olarak kızarıklar

Ve en önemlisi potansiyel olarak ölüm.

NE YAPILMASI GEREK?

Hastanın mümkün olduğu kadar psikolojik sorunlarından uzaklaşması, kafasını dağıtması gerekir. Hatta profesyonel destek alması gerekebilir. Bunun için psikolog veya ileri düzeyde ise psikiyatristlerden yardım alınması kaçınılmazdır. Her şeyin başında bulİmik, öncelikle kendi kafasında bu sorunu yok etmelidir. Kendine güvenmesi ve çevresindeki insanların bakışlarına ya da sözlerini ciddiye almaması gerekir.Hastaların aile ve çevresi de, hastayı son derece desteklemeli ve moral vermelidir. Ergenlik döneminde bu hastalığa yakalanan gençlerin aileleri çok daha dikkatli olmalıdır.

BULİMİK MİSİNİZ?

Kendinize aşağıda yer alan soruları sorun. “Evet” yanıtını verdiğiniz her bir soru sizin bulumiya ya da başka bir yeme bozukluğu hastalığına olan yatkınlığınızı gösterir.

Vücut görünüşünüz ve kilonuza karşı takıntılı mısınız?

Yiyecekler ve diyetler hayatınızda büyük bir öneme mi sahip?

Yemeye başladığınızda kendinizi durduramayacağınızı düşünüyor ve korkuyor musunuz?

Daha önce hiç kendinizi rahatsız hissedene kadar çok yediniz mi?

Yedikten sonra suçluluk, utanç ve/veya depresif hissediyor musunuz?

Kilonuzu kontrol etmek için kusma ya da müshil ilaçlarından kullanıyor musunuz?

Sorulardan çoğuna evet dediyseniz yeme bozukluğu hastalıklarından birine yakalanma riskiniz var.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat