Namaz ve Karakter Gelişimi

Karakter uzmanı namaz! Karakterini geliştirmek istiyorsan ey Müslüman! Kıl namaz kıl namaz. Ama nasıl bir namaz?

Namazımızın karakterimizi geliştirmesi öyle hoppadanak olacak bir şey değil şüphesiz. Her işte olduğu gibi önce emek vermek gerek. Karakterimiz üzerinde olumlu manada değişim olması için dosdoğru ve devamlı bir namazımızın olması icap ediyor. Çoğumuzun bildiği gibi önce huşu, illa ki huşû şart. Yazarımız kitabında huşûyu şöyle açıklamış; “Namaz ibadetine duygusal, zihinsel ve ruhsal konsantre olmak… Aynı zamanda namaza odaklanma halini beş defalık bir tekrarla yaşayan kişi zihnini, duygularını bir noktada toplama yeteneğini kazanmaktadır. Bu yetenek, insanın hayattaki başarısını ve mutluluğunu etkileyebilir.”

Sonuç bizi Mü’minun suresine götürüyor. Zira yazara göre tam da ayette buyrulan “namazlarında huşûlu olan müminlerin kurtuluşa erdikleri…” ifadesi bu gerçeği vurgulamaktadır. Hatta uzman psikolog William Multon Maris, zihinsel ve duygusal odaklanma yeteneğinin, insanların üzüntülerine, meşguliyetlerine ve çatışan arzularına ket vuracağını ifade etmiştir. William James ise dehalar ile sıradan insanlar arasındaki en büyük farkın, dehaların akıllarını fıtri ve tabii özellikleri ile olduğu gibi korumayıp geliştirmeleri; bu noktada en önemli özelliklerinin de gayelerine ulaşmalarını sağlayan zekâ ve duygularını odaklama derecelerinin yüksekliği olduğunu vurgulamıştır. Buyurun işte ayetleri hazmedemeyenler de, buradan okusun. İbadetlere illa da bilimsel, uzman veya batı desteği arayan şahıslara bu kitapta istemediği kadar misal ve görüşler mevcut.

Aslında kitabı okuyunca dinimizin niçin namaza bu derece önem verdiğini de anlamış oluyoruz. Çünkü namaz önce ruh ve beden sağlığımızı, zihinsel, duygusal iniş çıkışlarımızı onarıyor. Sonra da maddi ve manevi temizliğimize dikkat etmemizi sağlayarak önce kendimize, ailemize tabiî ki de topluma karşı sorumlu insan olmamıza yardımcı oluyor. En önemlisi de kıymetini bilmediğimiz vaktimizi düzenliyor. İnşallah bizler de karakteri oturmuş, seviyeli, sorumlu bir kul olarak, kâmil insan olma yolunda ilerliyoruz böylece.

Kitapta işlenen bir diğer konu da namazın tüm ibadetleri kapsadığı ve ahlak kaidelerini de, ayrıca namazın sabırla, tövbeyle, şükürle, vefayla, sorumluluk ve diğergamlıkla olan ilişkisi. Tüm bunları öğrenmek isteyenlere Esma Sayın Ekerim Hanımefendinin Namaz ve Karakter Gelişimi adlı bu kitabı tavsiye olunur.

Esma Sayın Ekerim Hanımefendinin yüksek lisans tezinin tasavvufi içeriğinin genişletilmesiyle ve zenginleştirilmesiyle ortaya çıkmış. Yayınevinin hakkını yemeyelim; ilk baskısı 2006 yılında çıkmış, teşekkürü borç biliriz. Doğrusu hap gibi yutulacak değil sindire sindire okunacak kitaplardan.

F. Kebire Gündüz

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat