Küçük Şey Yoktur

 

30 Yıllık emeği barıdıran bu kitap, okunduktan sonrada ilişkimizi kesemediğimiz kitaplardan, yazarı da Kemal Ural.Yazarın “Her şey yazılmış ama, çok az şey anlaşılmış.” diyerek başladığı serüven ömür boyu sürmüş. Yazara göre “Küçük Şey Yoktur” un yazılmasındaki güçlük, insan kalbine ulaşmadaki zorluktan kaynaklanıyordu. İnsan okyanusların derinliklerine inebiliyor, dağların zirvelerine çıkabiliyor, aya ayak basabiliyordu ama, yanıbaşındaki insana ulaşamıyordu bir türlü.

Film gibi kitap, ses ve görüntü eşliğinde

30 Yılın birikimi olan sayfalar içerisinde; çok kıymetli cümleler, küçük hikayecikler, anlamlı söz ve hakikatler, ayrıca hepsini manalandıran resimler mevcut. Kitaptaki görseller sırası gelen cümleyle öyle güzel bağlanmış ki, bu vesileyle hayatımıza anlam katan sözcükler kümesi aynı zamanda resimler vasıtasıyla beynimize de nakşoluyor. Dile kolay 30 yıl bir insanın neredeyse yarı ömrüne tekabül ediyor. Kimbilir bu kitabın oluşmasında yazarın başından geçen olayların, izlediği filmlerin, gidip gördüğü mekanların, okuduğu kitapların, dergilerin, hayatına artı değer katan bütün tecrübelerin nasıl katkısı olmuştur. Adeta hepsini damıtıp, zuhur edeni istifademize sunmuş, yani çok kıymetli ve hakikatli bir emek var karşımızda.

Bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak içindir

Sonuçta büyüklerin ortaya çıkmasında küçüklerin bir araya gelmesi varsa, elbette küçük şey olamaz. Aslında bazen önem vermediğimiz küçük sorunların sonradan nasıl büyüyüp de karşımıza aşılmaz engel gibi çıktığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Bütün kitaplar tek bir kitabı -yani Kur’an’ı- anlamak içindir sözü, bu kitabı okuduktan sonra insanın aklına takılıp kalıyor adeta. Zira her zerre O’nun varlığını haykırıyor, duymak isteyene.Kitabın ve bu yazının son sözü “Küçük şey yoktur” gerçeği anlaşıldığı zaman “Sonuçları değil başlangıçları değiştirmek gerekmektedir”. (Alain)

F.Kebire Gündüz Karaaslan

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat