2011 Yılı Hac Başvuruları Başlıyor

Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, 2011 yılı hac ‘kayıt yenileme’ ve ‘ilk defa kayıt yaptırma’ başvurularının 25 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını belirtti.

Makamında bir basın toplantı düzenleyerek 2011 yılı hac organizasyonu hakkında bilgi veren Arvas, müracaatları ‘kayıt yenileme’ ve ‘ilk defa kayıt yaptırma’ şeklinde 2 ayrı kategoride yapılacağını söyledi. Vatandaşların başvurularını ‘http://hac.diyanet.gov.tr’ internet adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerden temin edilecek müracaat form dilekçesi ile doğrudan bulunduğu yerde yapabileceğini anlatan Arvas, müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat edenler, nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunu başvuru dilekçelerine mutlaka eklemeleri gerektiğini kaydetti. İlk defa kayıt yaptıracaklar için kişi başına 15 TL’nin ilgili bankaya yatırmaları gerektiğini ifade eden Arvas, kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyeceğini söyledi. Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, “Önceki yıllarda müracaatı olduğu halde, 2010 yılında kayıt yeniletmemiş olanlar ile 2010 yılında kesin kayıt sırası gelmesine rağmen kaydını yaptırmamış olanların 2011 yılı hac müracaatları, ilk defa müracaat edenler statüsünde değerlendirilecektir” dedi.

Arvas, 2011 yılında çekilecek kura sonrası kesin kayıt sırası kendisine geldiği halde belirtilen süre içerisinde kaydını yaptırmayanların müteakip yıllarda bir hak teşkil etmeyeceğini belirtti. Arvas, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Müracaatlarda sadece eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile engellilerin ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte kuraya girme talepleri kabul edilecektir. Anne veya babasının pasaportunda kayıtlı olmayan ve ferdi pasaportu bulunan çocukların da kayıtları, ebeveyni ile birlikte internet yoluyla veya doğrudan müftülüklere yaptırılacak. Bunun için de 15TL kayıt ücreti alınacaktır. Ayrı ayrı yerlerde ve tarihlerde farklı hac konaklama türlerinde müracaat edenlerin bilahare mahremiyet birleştirilmesi yönündeki istekleri karşılanmayacaktır. Yakınlarıyla birlikte müracaat edenlerden birisinin kayıt yenilemesi diğerinin ise ilk defa kayıt yaptırması halinde bunların müracaatları birlikte alınacak ve kuraya da tek numara ile katılacaklardır. Mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan bayanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile birlikte yapabileceklerdir. Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlarda veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve kayıt ücreti de iade edilmeyecektir. Daha önce vekaleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten hacca gitmek isteyenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir. Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını kurumun resmi internet sitesinde kontrol edebilecekler. Kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir.”

Kayıt sırasında izdihamın yaşanmaması için gelenlere sıra numarası vereceklerini de ifade eden Arvas, müftülük bünyesinde oluşturulan Hac Kayıt Müdürlüğü’nün günde ortalama 200 kişinin işlemlerini yapacağını anlattı. Kayıt işlemleri için yeterli sayıda personel görevlendireceklerini de vurgulayan Arvas, ayrıca kayıt yaptıranlara hac vazifesinin nasıl yerine getirildiğini anlatan CD’lerin de hediye edeceklerini söyledi.

Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, yaptığı basın açıklamasının ardında il ve ilçe müftülüklerinde kayıt işlemlerini yapacak olan personellerin katıldığı toplantıya başkanlık etti.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat