Bel Fıtığı Sadece Ağır Kaldırmakla Olmaz

Vücudumuzun ‘amortisörleri’ belimizdeki diskler, sadece ağır kaldırmakla veya ters bir hareketle değil, başka sebeplerle de arızalanabiliyor. Damar hastalıkları, diyabet, sigara kullanımı, hatta mesleğini sevmeme bile bunlar arasında yer alıyor Belimizde beş tane omur adı verilen kemik var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunuyor. Disk, özel bir bağ dokusu ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dağılmasına hizmet ediyor. Yani bir anlamda amortisör görevi yapar. Bel fıtığı işte bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık.

SİNİR SIKIŞMASI AĞRIYI BAŞLATIYOR

Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk, omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçen sinirleri sıkıştırıyor ve ağrılar, uyuşmalar, tutulmalar bu aşamadan sonra başlıyor. Ağrıların tek sebebi sinir sıkışması da değil. Fıtıklaşmış diskten salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden oluyor. Avrasya Hospital Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Arif Önder, bel fıtığı ve tedavisi hakkında merak ettiklerinizi anlattı.

SİGARA İÇMEK BİLE TETİKLER

Ağır bir yükü kaldırmak veya ters hareket yapmak gibi pek çok dış faktörün yanında kişiye ait faktörler de fıtığın oluşmasında önemli rol oynuyor. Bel fıtığı açısından risk altındakiler ileri yaştakiler, şişmanlar, genetik özellikleri yatkın olanlar, sigara içenler, uzun süre oturarak çalışanlar ile omurga yapısı düzgün olmayanlar ve düzensiz, bilinçsiz hareketler yapanlar.

KIKIRDAK DEJENERASYONU

Doç. Önder, kişiye ait faktörlerin başında omur kemikleri arasında disk adı verilen kıkırdaklardaki dejenerasyonun geldiğini söyleyerek “Damarlardaki hastalıklar, diyabet ve sigara kullanımı diske gelen kan akımının miktarını, dolayısıyla onun beslenmesini olumsuz etkileyerek dejenerasyonu hızlandırır. Ayrıca günlük aktivitelerdeki bilinçsiz hareketler; örneğin uzanarak bir yük kaldırdığımızda beldeki diskler üzerine binen yükün asimetrik olmasına yol açarak zarar görmesine sebep olur” dedi.

Ameliyat sonrası süreç önemli

• Kabız olmamaya ve olduysanız bile kalmamaya dikkat edin.

• Taburcu olduktan sonra klozetli tuvalet kullanın. (Alaturka tuvalette çömelmek zorunda kalacağınız için belinizi zorlamanıza neden olabilir)

• Kendinizi soğuktan koruyun. Soğukta bel kaslarında spazm dolayısıyla ağrı oluşur.

• Ortopedik yatağınız yoksa orta sertlikte bir yatakta istirahat edin.

• Serviste size öğretilen şekilde yatağınızdan kalkın. (Dizlerinizi bükerek yan dönün, kollarınızdan destek alarak oturma pozisyonuna geçerken aynı anda ayaklarınızı yataktan sarkıtın)

• Fizyoterapistiniz tarafından önerilen ve öğretilen egzersizleri düzenli olarak yapın.

• Korse giyilmesi gerekiyorsa; korsenizi doktorunuzun önerdiği süre içerisinde ihmal etmeden kullanın.

• Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

Bu belirtilere dikkat

• Bel ağrısı

• Bacaklara vuran ağrı

• Bacaklarda, ayakta uyuşma, güçsüzlük nadiren de olsa yanma ve iğnelenme

• İdrar yapamama ya da idrar kaçırma (Özellikle bel ağrısı ile birlikte olduğu zaman dikkat edilmesi gereken bir bulgudur. Bu durum genellikle acil ameliyat gerektiğinin de belirtisidir)

Kahkaha atarken bir daha düşünün

• Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek bile belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırıyor. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pek çok hasta ile karşılaştıklarını söyleyen Doç. Dr. Önder, sözlerini şöyle sürdürdü: Belinizdeki ağrının fıtıktan mı yoksa bel kaslarındaki başka sorunlardan mı kaynaklandığı ancak bir beyin cerrahi uzmanının yapacağı fizik muayene ve ileri görüntüleme yöntemlerinin (MR ve BT, myelografi, diskografi, EMG gibi) kullanılması ile tespit edilebilir. İlaç tedavisi, yatak istirahati, fizik tedavi ve rehabilitasyon, epidural kateterizasyon ve ameliyat, tedavi seçenekleri arasında sayılabilir.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat