Takkeci camii

Takkeci ibrahim ağa camii

Osmanlılar zamanında Topkapı’nın dışındaki bir mahâllede Takkeci İbrahim Ağa isminde bir zat yaşıyordu. Fakirdi, geçimini çarşı içindeki küçük dükkânında takke satarak sağlıyordu. Ölmeden evvel bir câmi yaptırmayı çok istiyordu. “Ümit yok ama, bilinmez. İhtimâldir. Belki derya tutuşa..” diyordu. Bir gece rüyâsında denildi ki:

“Deryâ tutuşabilir, ümidini kesme! Bağdat’a git, orada, kısmetin olan 2 üzüm salkımı var. Onları dalından koparıp ye… İşte asma ağacı da bu…”

İbrahim Ağa, adamın peşinden koşarken uyandı. Gece yarısı rüyâsını hanımına anlattı ve hemen yola çıkacağını, yolluk hazırlamasını istedi… Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Bağdat’a vardı. Kaldığı hanın bahçesinde otururken asmayı nasıl bulacağını düşünüyordu. Birden rüyâda gösterilen asmanın karşısında olduğunu farketti. Hemen kalktı. Asmanın sararmış yaprakları arasında 2 salkım üzüm vardı… Bismillah.. deyip yedi. Sevinçle tekrar eski yerine geldi. Bu arada yanına yerli birisi gelip oturdu. Bağdatlı, İbrahim Ağa’ya nereli olduğunu ve niçin geldiğini sordu. İbrahim Ağa da, rüyâsını ve olanları anlattı. Bağdatlı dedi ki:

– Çok safmışsın. 2 salkım üzüm için tâ İstanbul’dan Bağdat’a gelinir mi? Bana da rüyâmda, “İstanbul’a git! Topkapı dışındaki filan mahâllede oturan Takkeci İbrahim Ağa’nın evine misâfir ol! O evin kömürlüğünde gömülü bir küp altın var, onu çıkar!” dediler de, inanmayıp gitmedim.

İbrahim Ağa çok şaşırdı. Hemen sevinçle İstanbul’a döndü. Gelince, hanımı ve komşuları, “Üzümleri yedin mi?” diye sordular. O, sadece “Derya tutuşmak üzere.” dedi. Hanımı ve misâfirler onun delirdiğine hükmettiler. Misâfirler gidince, kömürlüğünü kazıp altınları çıkardı. Uzun zamandır hayâlini kurduğu câmiyi, Topkapı’daki eski Otogar’ın E-5 yolu tarafındaki Takkeci Câmisi’ni yaptırdı.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat