Silüetler Şehri İstanbul

Fotoğraf sanatında 50. yılını kutlayan A. Halim Kulaksız’ın son 10 yıldır üzerinde çalıştığı “Silüetler Şehri İstanbul” sergisi Taksim Cumhuriyet Sergi Salonu’nda açıldı. 60 adet panoramik İstanbul fotoğrafının bulunduğu sergi boyutlarıyla bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Birçok yazara, şaire ve sanatçıya ilham olmuş, “aziz” lakabıyla ünlenmiş bu şehir, fotoğraf sanatçısı Halim Kulaksız objektifine nasıl yansıdı? Sanatçı, 1960’dan beri İstanbul’da yaşadığını söylüyor. Bu süre zarfında çok fazla İstanbul fotoğrafı çektiğini ifade eden Kulaksız’ın şehir fotoğrafı üzerine tespiti hak verilmeyecek gibi değil. “Şunu gördüm ki İstanbul’un hep aynı yerlerini çekiyoruz. Sembol olmuş mekanları çektiğimiz için turist de gelip sadece oraları geziyor. Bizim İstanbul’u aynı fotoğraflarla anlatmamız yüzünden gördükleri yerler sınırlı kalıyor. O sebeple ben İstanbul’a farklı bir gözle bakmaya çalıştım.”

FOTOĞRAFLARIN BOYUTU 3 METRE

Sergideki fotoğrafın boyutu 3 metre. Bu sayede hem fotoğraflar daha görkemli hem de en ince ayrıntısına kadar inceleyebiliyorsunuz. Fotoğraflarda değişik farklı açılardan çekilmiş İstanbul silüetleri, köprüler, yalılar, camiler ve insanlarla dolu rengarenk bir şehir görüyorsunuz. Sanatçı bu çeşitliliği kendi ağızından şöyle yorumluyor; “İstanbul çok renkli bir şehir. Görüp geçtiğimiz ama dikkat etmediğimiz anları var. Güneşin batımından önce on beş dakika gökyüzünün mavi olduğu bir saat var. Bunu insanlar pek fark etmiyor. Ben fotoğrafları çekerken artı bir şey katmadım var, olanı ortaya çıkardım.” Kulaksız’ın amacı az fotoğrafta İstanbul’u anlatmak. Bunun çok zor bir şey olduğunu söyleyen sanatçı kitabında yer alan fotoğraf sayısının yeterli olmadığını bu kitapların çoğaltılması gerektiğini ve çekimlere hala devam ettiğini çekimleri yaptığı noktalara tekrar tekrar gittiğini söylüyor.

FOTOĞRAFI DUVARA ASMADAN BAŞARILI OLAMAYIZ

Halim Kulaksız’ın fotoğraflarında kusurlu, kirli ya da çirkin bir İstanbul yok. Bu şehre baktığınızda renk şöleni ve estetik görüyorsunuz. Kulaksız bunu fotoğrafın felsefesiyle ilişkilendiriyor ve şöyle diyor; “Fotoğrafa göre dünyada herşey güzeldir. Güzel olanı anlamak fotoğraf sanatını doğrur. Güzel görmek istiyorsanız güzel görürsünüz. Ben surları çalıştım. İçinde restore olmuş bölümleri de var olmamış bölümleri de var. Kötü bir görüntüyü öyle bir çekersiniz ki o çok estetik ve güzel durabilir. Biz ışıkla resim yapıyoruz. Işığı iyi kullandığınızda o olumsuzları göstermezsiniz.” Halim Kulaksız çektiği fotoğrafların tekniğini ise şöyle anlatıyor; “Benim çalıştığım açı gözün algıladığı açıdır. Panaromik fotoğraflarım ise baktığınız gözün algıladığı değil, gördüğüdür. Benim amacım da fotoğrafın önünde o seyirciyi durdurmak. Normal bir manzara koysanız insanlar bakıp geçecekler. Yaptığınız şeyi bilinçli yaptığınızda amacınıza ulaşırsınız. Ama sadece yüzeysel yaparsanız tesadüfen amacına ulaşır.”

Fotoğraflar genelde dış mekanlardan oluşuyor. Sanatçı bunun sebebini şöyle açıklıyor; “İç mekanın zorlukları var. Dolmabahçe’nin iç kısmını çalışmak istedim ama para istediler. İç mekanlarda sıkıntılar çıkabiliyor. O sebeple daha çok dış mekan çektim. Biz daha fotoğrafı duvara astıramadık. Fotoğrafı duvara astıramadığımız müddetçe başarılı olamayacağız.” Dünyadaki en ileri müze sunum teknolojileri ve DIASEC tekniği ile üretilmiş sergi 4 Şubata kadar gezilebilir.

Kübra Sönmezışık

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat