Ridaniye zaferi

22 Ocak 1517’de Türk Ordusu, Memlûkler’e karşı Kâhire yakınında Ridâniye mevkiinde yapılan Ridâniye Savaşı’nı kazanmıştı. Yavuz Sultan Selim Hânın kumandasındaki ordu, Mercidabık zaferinden sonra, Ridâniye’de kazandığı bu zaferle Memlûkler’e son darbeyi de indirip Mısır’ın fethini tamamlamıştı.

Yavuz Sultan Selim Hân, Mısır’la birlikte halîfeliği de almıştı. Bundan sonra 407 yıl süreyle halîfelik Osmanlı hânedânının elinde kaldı. Mısır’ın ıslâhatına memur olan İbrâhim Paşa, görevini yaptı. Padişaha aldığı gâyet kıymetli hediyelerle, İstanbul’a döndü. Hediyeler arasında olan bir tahtı, Selânikli Mustafa Efendi şöyle anlatır:

“80 bin altından yapılmış, zümrüt bir taht ki; kıymetli cevherlerle sanatkârane işlenmiş, emsalsiz ustalar tarafından kurulmuştur. Alelâde bir cevher olan zeberced ve firûze taşlarının, güvercin yumurtasından küçükleri kullanılmamış idi. Rengârenk mücevherler arasında, yâkutun sarı ve mavisi ile; zümrütün en güzelleri seçilmişti. Yeter ki, Padişah Efendimiz beğensin ve üzerine oturmayı kabul buyursun… Asıl kıymeti, ondan sonra anlaşılır.”

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat