Doğa Hepimize Emanet

Doğa Hepimize Emanet

Çevre duyarlılığının her insanın ortak paydası olduğu ve öneminin hepimiz tarafından benimsendiği tartışmasız bir gerçek. Ancak her ne kadar bilinci var olsa da çevre için harekete geçen ve bu uğurda çaba sarfedenler sanıldığı kadar çok değil. Belki de bu işlerle uğraşan birilerinin olduğunu düşünüp adam sendecilik yapıyoruz. Yollarda biriken çöplerin kötü kokularından, her geçen gün artan ses ve görüntü kirliliğinden, havanın sisinden tutun da denizin pisliğine kadar tüm yanlışları nedense başkalarına yüklüyoruz.

Çevre bilinci, amaç ve sonuçları ile beraber değerlendirilmeli. Zira biliyoruz ki her şey gibi bunun da yolu “eğitim”den geçiyor. “Çevremizi ne için korumalı, hangi amaç uğruna doğaya sahip çıkmalıyız?” soruları önemli. Bu noktada Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) şu hadisi şerifinin uyarısı bizlere ışık tutacaktır: “Şüphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizliği sever  İkramı boldur, ikramı sever.  Cömerttir, cömertliği sever.  Artık evlerinizin çevresini temiz tutun.” (Et-Tıbbün Nebavi s 216)

ÇEVRE BİLİNCİ ERKEN YAŞTA KAZANILMALI
Yukarıdaki hadis gereğince temiz olan ve temizliği seven Rabbimiz’in emrine ve O’nun Habibi’nin (s.a.v) tavsiyesine uyarak çevremizi temiz tutarsak basit gibi görünen bir çöp ayırma işi bile ibadete dönüşecektir. Hem tıpkı “gelecek” gibi doğa da çevre de biz gençlere emanettir. Bizim istifademize sunulmuş nimetlerdir. Ona sahip çıkmak ve korumak hem kulluk hem de insanlık vazifesidir.

Doğal yaşamı koruma ve sonraki nesillere temiz bir dünya bırakma adına gençlere çok iş düşüyor. Çevre Yüksek Mühendisi Hayriye Ebru Abamor çevre bilincinin çok erken yaşlarda kazandırılmasının önemine değinirken, gençlere ilkokul çağından itibaren çevre bilincinin kazandırılması için yerel yönetimler ile beraber ailelerin de katkı sağlayacağı çalışmaların yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu çerçevede çevre kulüplerinin gençlere yönelik çalışmalarının önemli olduğunu dile getiren Abamor basının da konuya gereken ilgiyi göstermesi gerektiğine değiniyor ve ekliyor: “Gençlerin çevreye daha duyarlı olmaları bu konuda yapılan çalışmalara, faaliyetlere katılmaları gelecek açısından sevindiricidir.  Gençlerin bu tavsiyelere uymaları hatta uymayanları uyarmaları gerekmektedir.”

“Herkes kendi kapısının önünü temizlerse sokak temiz kalır” sözüne kulak vermek hem kendimize hem de içinde yaşadığımız topluma olan saygımızın ve nezaketimizin bir gereğidir. Evin içinde başlayan iktisat ve temizlik, sokak kapısının önünden caddelere oradan da tüm şehre yayılacaktır. Basit gibi görülen bir mendili yere atma hareketini aynı düşünce ile yani basit bir şey zannederek yüzlerce insanın yaptığını varsayarsak sonuç hiç de iç açıcı olmayacaktır. Hepimiz kendi yaşadığımız alanlarda çevremiz için neler yapabileceğimizi ve nelerden kaçınmamız gerektiğini bilmeli ve bulmalıyız. Ne de olsa bu dünyadan şimdilik sadece bir tane var,
değil mi?NELER YAPILABİLİR?
Türkiye’de çöp miktarının yaklaşık %15-20’sinin geri kazanılabilir nitelikli atıklardan oluştuğuna dikkat çekilen
Çevre ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili şu tavsiyelerde bulunuluyor:

• Ambalaj çöp değil aynı zamanda bir hammaddedir. Yeniden kazanımı mümkün olan ambalajları ayrı toplayalım.
• Herhangi bir ürünü alırken geri dönüşümlü olmasına dikkat edelim.
• Tükettiğimiz kağıtları çöpe atmak yerine toplayıp ekonomiye kazandırabilir ve çevre kirliliğini önleyebiliriz.
• Bir ton kullanılmış kağıt, geri kazanıldığında 16 adet çam ağacının, bir ton kullanılmış gazete kağıdı kullanıldığında ise 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenmiş olacaktır.
• Bir büro elemanı yılda 81 kilo yüksek vasıflı kağıdı çöpe atmaktadır.
• Bir kere kullanıp atacağımız poşetler yerine, sürekli kullanabileceğimiz bez torba, sepet ve fileleri tercih edelim.
• Plastikler doğada parçalanma süresi en uzun olan madde olduğu için yok edilmesi güçtür. Bu nedenle bu maddelerin mümkün olduğunca ayrı biriktirilip geri kazanılmaları sağlanmalıdır.


Nurbahar Aydın
Semerkand Aile 73. Sayı

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat