Damgaların Göçü

Sibirya’dan başlayıp Türkistan’a, Türkistan’dan Kafkasya’ya, Anadolu’ya ve hatta Doğu Avrupa’ya kadar uzanan geniş alanda Türk kültürünün genişliği.Ankara’ya bağlı Güdül ilçesi yakınlarındaki kaya resimlerinin Sibirya’dan başlayıp Türkistan’a, Türkistan’dan Kafkasya’ya, Anadolu’ya ve hatta Doğu Avrupa’ya kadar uzanan geniş alanda Türk kültürünün genişliğini göstermesi bakımından son derece ilgi çekici bir örnek olduğu bildirildi.Bulunan kaya resimleri, yapımcılığını ve yönetmenliğini Servet Somuncuoğlu’nun yaptığı belgeselde TRT ekranlarına gelecek.Ankara civarında yaklaşık iki yıl süren saha araştırmalarının ardından taşlardaki Türk izleri tüm ayrıntılarıyla kayıt altına alındı. Alanında son derece yetkin danışman grubu ve ekip eşliğinde, iki yıl boyunca Ankara civarında yürütülen çalışma; “Türkler Anadolu’ya ne zaman geldi?” sorusuna, bugüne kadar gün yüzüne çıkarılmamış bulgularla, dünya tarihini yeniden yazdıracak bir cevap veriyor.

Düdük Dağının doğu yamaçlarında yer alan ve sayıları binden fazla olan eski Türk mezar geleneğine uygun yapılmış kurganlar, binlerce kaya resminin yer aldığı arkeolojik alan bu belgeselle ilk olarak kamuoyu ile buluşuyor.

SAHA ÇALIŞMALARI İKİ YIL SÜRDÜ
Konuyla ilgili açıklama yapan TRT Prodüktörü Servet Somuncuoğlu, küçük bir bilgiden hareket ederek, iki yıl süren saha çalışmalarının ardından çekimlere başladıklarını kaydetti.Kaya resimlerinin geçmişten günümüze bir miras olduğuna dikkat çeken Somuncuoğlu, “Burada şaşırtıcı olan şu, Anadolu’nun ortasında Ankara’nın 80 km batısında bu resimlerin olması ve bugüne kadar ortaya çıkmamasıdır. Alanında güçlü bir kadroyla iki yıl süren saha çalışmalarının ardından çekimlere başladık. Ankara’ya bağlı Güdül ilçesi yakınlarında kaya resimlerinin bulunduğu bu alanda ilk gördüğümüz şey, burada yer alan kaya resim geleneğinin Sibirya’dan başlayıp Türkistan’a, Türkistan’dan Kafkasya’ya, Anadolu’ya ve hatta Doğu Avrupa’ya kadar uzanan geniş alanda Türk sanatının yaygınlığını, Türk kültürünün genişliğini göstermesi bakımından son derece ilgi çekici bir örnektir. Damgaların Göçü Belgeseli, Anadolu Türk tarihinde yeni bir çığır açacak” dedi.Türk tarihinin eşsiz hazinesi olan kaya resimlerinin ekrana taşındığı “Damgaların Göçü” belgeseli, 27 Ocak ve 3 – 10 Şubat tarihlerinde, saat 21.00’de TRT Belgesel kanalında meraklıları ile buluşacak.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat