Centuries of Gold

Dr. Annemarieke Willemsen tarafından verilecek olan “Centuries of Gold. Relations between the Netherlands and Constantinople in the Early Middle Ages” başlıklı konferansta sizleri Hollanda Araştırma Enstitüsü’nde görmekten memnuniyet duyacağız.

Hollanda’da Roma döneminin sonu Orta Çağ’ın başlangıcına dönüşmüştür. Yaklaşım MS 400 ve1000 arasındaki yüzyıllar, uzun bir zaman göçler, savaş ve belirsizliklerle dolu, sadece geçici olarak Şarlman zamanında ‘aydınlanan’ Karanlık Çağ olarak görülmüştür. Bu olumsuz bakışaçısı, pre-modern tarihin en büyük defineleri ve en sağlıklı insanlarına sahip bu dönemin zenginliğini gölgelemiştir. Söz konusu bakış açısının gölgelediği diğer bir konu da bu zamanları şekillendiren küresel ilişkilerdir. Yaklaşık MS 630’a tarihlenen ve kuzey Hollanda’da bulunan Wieuwerd gömüsü Bizans sikkeleri ile doludur, Merovenj dönemi Hollanda yüksek statü mezarlarında bronz Bizans sofra takımları bulunmuştur ve 10. yüzyılda Fatımi takıları Maastricht şehrine ulaşmıştır. Yaklaşık MS 800’de, Hollanda’nın zengin Karolenj kenti Dorestad malların ve insanların Bağdat’tan Roma’ya ve İskandinavya’dan Konstantinopolis’e hareket ettiği dünya çapındaki bir ağın parçası idi. Hollanda o dönemde günümüzde de olduğu gibi küçük olmasına rağmen dışa dönük ve uluslar arası odaklı bir yapıya sahipti. Erken Ortaçağ Avrupa’sının en büyük cevheri Konstantinopolis olmakla beraber, kuzey ucu da şüphesiz ki dikkate değerdir.

Tarih Saat: 24 Ocak 2011, 18:00
Yer: Hollanda Araştırma Enstitüsü
Tel: 0212 293 9283

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat