cennet nimetleri

Ahirette hergün nimetler artacak, iki gün eşit olmayacaktır. İnsan, bilmediği şeyleri, bildiği şeylerle mukâyese eder. Hâlbuki bilinmeyen şey, bilinen şeye kıyas edilmez. Hadîs-i şerîfte; “Dünya, ana rahmine göre Cennet, Cennete göre ise çöplük gibidir.” buyuruluyor. Çöplükle Cennet mukâyese edilir mi? Ana rahmindeki bir çocuğun, nasıl ki dünyaya gelip, çeşitli hâdiselerle karşılaşacağını bilmesi mümkün değilse, Cennete gidecek müminin de, orada kavuşacağı nimetleri bilmesi mümkün değildir. Cennet nimetleri olarak bildirilen bal, ipek, altın, üzüm, ırmak gibi şeylerin, dünyadakilerle hiçbir benzerliği yoktur. Asla birbiriyle mukâyese edilemez. Sadece isim benzerliği vardır. Cehennemdeki ateş de, dünyadaki ateşten çok farklıdır. Bir kıvılcımı dünyaya gelse, dağları eritir, bütün denizleri kurutur.

Rüyâ ile dünya hayatı bile mukâyese edilmez. Rüyâda gözlerimiz kapalı olduğu hâlde çok yerleri görürüz. Dilimiz oynamadığı hâlde konuşuruz. Rüyâda hükümdar olsak ne çıkar? Az sonra uyanınca, hayal olduğu görülür. İşte dünya hayatı da, rüyâ gibidir. Asıl hayat olan ahirette hükümdar olmak gerekir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar.” Nasıl ki, rüyâdaki şeyleri bile dünyadaki nimetlerle mukâyese etmek uygun değilse, dünyadaki şeyler de, Cennetteki nimetlerle mukâyese edilmez.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Cennette hiç kimsenin görmediği, işitmediği ve hayal bile edemediği nimetler vardır.”

“Cennetinki hariç, her nimet yok olur. Cehenneminki hariç, her kaygı kesilir.”

“Cennette bulunan şeylerle, dünyadakiler arasında yalnız isim benzerliği vardır.”

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat