Bir Şehri Sevmek

Bir Şehri Sevmek

Mehmet Kurtoğlu’nun şehir üzerine yaptığı edebi/felsefi okumalarından oluşan yazıları “Bir Şehri Sevmek” adıyla yayınlandı. Kurtoğlu şehirle ilgili olarak kitabında şunları söylüyor: “Özellikle sanat ve edebiyat üzerinden şehri okumak, şehri anlamak çabası içinde olduk. Zira günümüzde şehirler bir yandan gerçek anlamından uzaklaştırılırken, diğer yandan yeni sıfatlar ve isimlerle farklı arayışlara mahkûm olmaktadır. Makineleşen, betonlaşan şehirlerden sonra artık sanal şehirlerden bahsedilmekte, hayalet şehirler düşlenmektedir… Artık günümüz büyük metropolleri yeryüzünü tükettiğinden, yeraltı şehirleri inşa etmekte, internet ağları ve mortolarla yeni şehir anlayışlarına doğru kaymaktadır. Öyle ki, New York ışıkların, Harlem barbarların şehri olurken, modern hayatın kargaşa ve sıkıcılığından kıra kaçmak, kırsal alanda iki katlı evler inşa etmek farklı bir şehir anlayışını beraberinde getirmektedir.”

Şehrin, yalnızca mekânla sınırlı olmayan, roman, sinema, efsane, felsefe ve mimariyle bütünleşerek şehir olduğunu ifade eden Kurtoğlu, “En güzel ve en kadim şehirler, efsane ve felsefenin mimariyle bütünleştiği şehirlerdir. Şehri bir kalıp olarak düşünen mimarın, aynı zamanda ona bir ruh biçmesi gerekir. Eğer mimar güçlüyse ve metafiziği varsa bu ruhu şehre o giydirir. Yoksa şairler, yazarlar, düşünürler bir ruh verir şehre. Ve şehir artık mimarın eseri olmaktan daha çok, sanatçının eseri olmuştur. Bazı şehirlerin bazı yazar ve şairlerle anılması bu yüzdendir. Baudeleare’in, Balzac’ın Paris ile Puşkin’in ve Dostoyevski’nin Petersburg ile Yahya Kemal’in İstanbul, Necip Mahfuz’un Kahire ile anılması gibi. Şehir, hangi amaca yönelik kurulmuşsa, o amaca doğru büyür. Eğer kurulduğu amaç/ruh güçlü değilse zamanla başka amaçlara doğru yönelir” diyor.Birçok şehir kitaplarına imza atan Kurtoğlu’nun kitabındaki bazı konu başlıkları şöyle: “Bir Şehir kurmak, Yolculuk her zaman düşledim onu, Şehirlilik, Şehir ve Mitoloji, Şehir ve Ütopya, Şehir ve Ölüm, Şehir ve Sinema, Roman ve Şehir, Şehir ve Musiki, Aşk ve Şehir, İslam ve Şehir, Oruçlu Şehir, Seyahatnameler Oryantalizm ve Şehir…”

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat