Aile İmamlığı dönemi başlıyor

Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen, ”Aile İmamlığı” konusunda bilgiler verdi.

Tekirdağ Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Din Hizmetleri Gelişim Projesi adı altında, “Aile İmamlığı” uygulamasında pilot bölge olarak seçilen iller arasında Tekirdağ’ın İl Müftüsü Mahmut Gürlen, bu uygulama hakkında bilgiler verdi.

 

”AMAÇ DİN HİZMETLERİNİ CAMİ DIŞINA ÇIKARMAK”

Tekirdağ Müftülüğü’nün, yalnızca Tekirdağ ile hizmetlerinin sınırlı olmadığı ve Balkanlara da açıldığından dolayı pilot bölge yapıldığını kaydeden Gürlen, “Aile İmamlığı” uygulamasıyla din hizmetlerini cami dışında da sürdüreceklerini belirtti.

Gürlen şöyle konuştu: “Projedeki amaç, din hizmetlerini cami dışına çıkarmak. Tabi ki din hizmetleri camide devam edecek fakat yalnızca camilerle sınırlı kalmayacak. Bu uygulamayı Avrupa’da gördük. Papazlar bunu yapıyorlar. Kiliselerdeki papazlara, sadece kiliseye gelen cemaat değil, bölgedeki evler de verilmiş.

CEZAEVİNE HİZMET

Papazlar evlere giderek vatandaşları dini konularda bilgilendiriyor. Dini konuda her türlü problemi çözmeye çalışıyorlar. Başkanlığımız böyle bir projeyi düşünüyor. İnşallah yakında da uygulanacak diye düşünüyorum. Böylece imam da dışarıya açılmış olacak.”

Projenin, imamların görevini sadece camide ezan okumak ve namaz kıldırmakla sınırlamadığını, imamların çevresinde yaşanan sorunlara da çözüm üretmesinin yolunu açtığını ifade etti.

Gürlen, Aile İrşat ve Rehberlik Büroları vasıtasıyla özellikle bayan cemaate, kimsesiz çocuklara, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere din hizmetlerini etkili bir biçimde sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Aile İrşat Büroları’nın, dışarıya açılma ihtiyacından dolayı kurulduğunu kaydeden Gürlen, Tekirdağ’da Çorlu, Çerkezköy ve Malkara ilçelerinde Aile İrşat Bürolarının açıldığını vurguladı.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat