Surre Alayı Romanlaştırıldı

Osmanlı’nın, Allah’a ve Rasulü’ne olan benzersiz aşkının, muhteşem işaretlerinden biri olan Surre Alayı romanlaştırılarak yayınlandı.
Tarih sayfalarından “Balkan” isimli kitebıyla Balkan Savaşı’yla yanan yüreklerin göç sızısını, “Şehadetname”yle, Çanakkale’nin genç yiğitlerinin destanlarını ve “Sarıkamış Kar Bozgunu”yla Sarıkamış Şehitleri’nin kanları donduran hazin hikayesini usta kalemiyle çekip çıkartan Halide Alptekin bu defa “Hace” isimli romanıyla Surre Alayı’nı romanlaştırdı.

çıkan kitapla, Osmanlı’nın, Allah’a ve Rasulü’ne olan benzersiz Aşkı’nın, muhteşem işaretlerinden biri olan Surre Alayı yeniden canlanıyor, her yıl İstanbul’dan Medine’ye, oradan da Mekke’ye bir aşk mektubu gibi uçup giden kervan yeniden yola çıkıyor. 1389 yılında Yıldırım Bayezid’le başlayan ve her yıl tertibatı daha da özenle yapılan Surre Alay’ları, Osmanlı Devleti’nin, Rasulullah’a bağlılığının bir mührü gibiydi. Hace, her yıl Recep ayında İstanbul’da eşi benzeri olmayan büyük bir coşkuyla hazırlanan ve yine aynı coşkuyla uğurlanan bu kervanın bütün renkleriyle tanıştırdığı gibi, Osmanlı’nın hayatın her zerresine sindirdiği zarafet, asalet ve edebini de naif karakterlerle yeniden hatırlatıyor.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat