Kâbe’deki çalışmalar 1-2 yıl daha sürecek

Mekke Emiri ve aynı zamanda Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halid El Faysal, Kâbe’deki çalışmaların 1-2 sene daha süreceğini söyledi. Bu sene yaklaşık 2 milyon hacı ağırladıklarını belirten El Faysal, önümüzdeki yıllarda hacılara kota uygulanıp uygulanmayacağına gerekli inceleme ve araştırmanın ardından hükümetin karar vereceğini söyledi.

Kutsal topraklarda Haccın tamamlanmasına çok az bir zaman kala Mina’daki Mekke Emirlik binasında

basın toplantısı düzenleyen Mekke Emiri Prens Halid El Faysal, uluslararası basına açıklamalarda bulundu.

Bu sene haccın çok başarılı geçtiğini ve emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan El Faysal, güvenlik güçlerinin üzerine düşen tüm görevleri yerine getirdiğini söyledi. Bütün bu olumlu işlere rağmen, her şeyin mükemmel olmadığının altını çizen Mekke Emiri, önümüzdeki yıllarda daha iyisini yapmak için vargüçleriyle çalışacaklarını ifade etti.

El Faysal, alınan güvenlik önlemleri sayesinde bu sene izinsiz hac yapanların sayısında yüzde 70 bir düşüş olduğunu kaydetti.

Konuşmasının ardından El Faysal, basın mensuplarının sorularını da cevapladı. ‘Hacı sayısındaki kota devam edecek mi?’ şeklindeki soruya El Faysal, bu kararı kendisinin veremeyeceğini, hac döneminde çok sayıda araştırma ve gözlem yapıldığını, hacın bitmesinin ardından yapılacak toplantılarda bu konunun değerlendirileceğini ve bu değerlendirmeyi hükümete sunacaklarını, kararın da hükümet tarafından verileceğini söyledi. El-Faysal, “İslam ülkelerinden şunu bilmelerini isterim ki; ülkelerindeki nufus artışı paralelinde Mekke gelişmiyor. Bunu gözönünde bulundurmalarını istiyoruz.” dedi.

Hacı sayısına kota getirmelerinin en büyük nedeni Kabe’de yapılan çalışmalar olduğuna dikkat çeken Mekke Emiri, Kâbe’de yapılan çalışmaların 1-2 yıl arasında tamamlanacağını ifade etti.

Resmi olarak bu sene yaklaşık 2 milyon hacıyı ağırladıklarını söyleyen El-Faysal, dilleri, mezhepleri, kültürleri farklı olan ve dünyanın her tarafından gelen Müslümanlara burada İslam dininin güzelliklerini gösterdikleri için teşekkür etti.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat