105 bin kişi aynı anda tavaf yapacak

Suudi Arabistan Baş Müftüsü, Kıdemli Alimler Konseyi Fetva ve Bilimsel Araştırmalar İdaresi Başkanı Şeyh Abdülaziz bin Abdullah al-Şeyh, Harem’in genişletilmesi çalışmaları çerçevesinde, hacı sayısının belirlenmesinin zorunlu ve önemli olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı (SPA)’ya konu ile ilgili açıklamada bulunan al-Şeyh, Harem’in genişletilmesinin önemine vurgu yaptı. Suudi Arabistan Baş Müftüsü, tavaf alanında yapılan genişletme çalışmasının tamamlanmasının ardından aynı anda saatte 105 bin kişinin tavaf yapabileceğini söyledi.

“Bu yıl projenin tamamlanmasına kadar hacı sayısının azaltılması zorunlu ve iyi bir çalışmadır” diyen Baş Müftü, Suudi Arabistan’ın her zaman hacıların hizmetinde olduğunu ve bu konuda çaba sarf ettiğini ifade etti. Müftü Al-Şeyh, herkesi bu konuda Suudi Arabistan’la işbirliği yapmaya ve bu kararın uygulanması için yardımcı olmaya çağırdı.

Bu arada ülke basınına konuşan Mescid-i Haram ve Mescid-i Nevebi İşleri Genel Başkanı Şeyh Abdurrahman bin Abdülaziz el-Südeys ise tavaf alanında yapılan bu çalışmanın hacı ve umrecilere büyük kolaylıklar sağlayacağını belirtti.

Şeyh Abdurrahman bin Abdülaziz el-Südeys bu günlerde Mescid-i Haram’ın büyük bir çalışmaya şahit olduğunu bu yüzden Müslümanların bu geçici dönemde yaşanan şiddetli izdihama müsamaha göstermelerini istedi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nevebi İşleri Genel Başkanı özellikle bu dönemde daha önce hac ve umre yapanların bu ibadetlerini tekrar etmemelerini, bu görevi yapmayanlara imkan vermeleri çağrısında bulundu.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat