Saçlara faydalı 10 besin

Yediklerimizin olumlu veya olumsuz etkileri, cildimize olduğu gibi, saçlarımıza da yansır.

Saçlara faydalı bu 9 besin sayesinde saçlarınız kaynağından, yani vücudunuzun içinden beslenip güçlenecek ve sağlıklı olacak.

1. Badem

Bol miktarda çinko içerir. Saçın uzamasına destek olur.

2. Keten tohumu

Bitkisel kaynaklı Omega-3 için çok zengin bir kaynaktır.

Günde 1-2 yemek kaşığı keten tohumu toz haline getirerek çorbalara ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.

3. Kuru üzüm

Kuru üzüm demir bakımından çok zengindir. Ülkemizde özellikle kadınlarda kansızlık çok yaygındır. Kuru üzüm kansızlık probleminin çözümü için destekleyici bir besindir. Tatlı tüketmek istediğimiz zamanlarda kuru üzümü tercih etmek kilo kontrolü bakımından da faydalı olacaktır.

4. Yumurta

Yumurta güçlü saçlar için gerekli olan biotini içerir. Ayrıca sadece hayvansal ürünlerde bulunan B 12 vitamini bakımından da çok zengin olan yumurta, içerdiği çinko ile sağlıklı saçlar için yardımcıdır.

5. Süt-peynir-yoğurt (Süt ve süt ürünleri)

Hayvansal proteinler bakımından zengin olan bu besinler yüksek miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum saçın sağlıkla uzaması için çok önemli bir mineraldir.

6. Baklagiller

Demir çinko ve biotin bakımından çok zengin olan baklagiller saç sağlığı için çok önemlidir. Haftada iki kez baklagil grubundan besinler tüketmek saçlarımızın gücünü kaybetmeden sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

7. Koyu yeşil yapraklı sebzeler

İçinde bulunan A ve C vitaminleri, kalsiyum ve demir mineralleri sayesinde saç için çok yararlıdır. Brokoli, ıspanak, semizotu, roka, yeşil soğan, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda A ve C vitamini içerir. Bu vitaminler vücudun sebum üretmesi için gereklidir. Bu yağlı madde saçlarımız için doğal saç kremidir. Buna ek olarak omega 3 bakımından çok zengin olan semizotu da saçlarımız için çok faydalıdır.

8. Et – tavuk – balık (hayvansal protein)

En güçlü protein kaynaklarıdır. Protein saç dokusunun güçlü olması, kopmaması, kırılmaması ve onarımı için olmazsa olmaz bir makro besindir. Saç proteinle güçlenir, fön ısısına karşı daha dayanıklı hale gelir. Balık, kırmız et ve tavuğa göre daha farklı ve yüksek kalitede proteinler içerir. Ayrıca omega 3 bakımından da çok zengindir.

Omega 3 yağ asitleri saçın canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Saç derisi sağlığı için de çok önemli olan omega 3 yeterli miktarda alınmadığından saçlar parlaklığını yitirir, saç derisi kurur, ışıltı kaybolur ve cansız bir görünüm ortaya çıkar.

9. Tahıllar (buğday, yulaf, mısır, pirinç)

B grubu vitaminleri bakımından zengin olan bu tahıllar bol miktarda demir ve çinko içerir.

10. Su

Tüm vücut hücrelerimiz gibi saçımızın da suya ihtiyacı vardır ve nemini koruyabilmesi için su çok önemlidir. Günde 8 bardak su tüketmek gerekir. Doğal mineral seviyesi yüksek suyu tercih etmeliyiz.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat