Taksit Tuzağı

Kapitalizmin son icatlarından biri de taksit tuzağıdır. Taksit, henüz daha kazanılmamış paranın harcanmasıdır. İleriye dönük olarak borçlanmaktır. Bu, bir felakettir. Bugün işiniz olabilir. Borcunuzu ödeyecek durumda olabilirsiniz. Ya yarın. Yarın için bir bilginiz var mı? Hadi işinizi kaybettiniz. Onulmaz bir hastalığa mübtela oldunuz. Çalıştığınız işte kapıya konuldunuz. Ne olacak haliniz? Çeklerinizi, senetlerinizi, ettiğiniz vaadlerinizi ödeyemediniz, ne yapacaksınız? Elinizdekiler, avucunuzdakiler icra edildiler. İyi mi oldu şimdi. Borç, Peygamberimiz (S.A.V.)’in diliyle: “Gece dert, gündüz zillettir” (C.Sağir: C/2-287) “Borç, yiğidin kamçısıdır” sözü yalan ve yanlış bir sözdür. “Peygamber (S.A.V.) Efendimiz ağır borç yükünden Allah’a sığınmıştır. (Fethül-Kabir: 1289-1286)

 

Lokman Hekim oğluna şu nasihatı yaparmış: “Ey oğlum! Borçtan sakın. Çünkü borç gündüzleri utanmak, geceleri ise üzüntü ve kederdir.” (Suyuti, ed-Dürrü’l-MensurFi’t-Tefsir-il-Mensur: C/5. Sf: 165)

Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz: “Allah’ım! Tembellikten ve borçlu olmaktan sana sığınırım” diye dua etmiştir. (Ahlâk Hadisleri Terc. Ve Şerhi. A.F.Yavuz. C/2. Sf: 21 H. No: 656.

Hz. Ömer (R.A.) demiştir ki: “Borcunu azaltırsan hür yaşarsın, günahlarını azaltırsan rahat ölürsün.”

Size diyeceğim odur ki, gücünüzün yetmediği bir malı: Ya tasarruflarınızla, Ya da yakın dost ve çevre arasında oluşturacağınız karz-ı hasen sandığıyla dönüşümlü olarak ama mutlaka peşin fiyatına spot piyasasından almaya gayret ediniz.

Size şunu tavsiye ediyorum: Banka kredisi asla almayın. Mümkün olduğunca borçlanmayınız. Aldanmamaya gayret edin. Hayatınızın dünyevileşmesine kesinlikle izin vermeyin. Şunu unutmayın: Bu ümmetin felaketinin dünya sevgisinden kaynaklanacağı beyan edilmiştir.

 

Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz buyurdu:

“Kişinin ruhu cesedinden şu üç şeyden uzak olduğu halde ayrılırsa cennete girer:

1- Gururdan;

2- İhanetten;

3- Borçtan” (Dârimi. C/5. Sf: 2595)

 

Demek ki, bütün taksitler tuzaktır. Bu tuzağı bazen birileri bazen de insanın kendisi kurabilir. Allah (C.C.) bundan hepimizi korusun ve kurtarsın…

 

 

Mevlüt ÖZCAN

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat