Soğanın 10 faydası inanılmaz!

‘Aman ağzım kokmasın’ diye soğandan uzak duranlar, soğanın faydalarını gördüğünde hata yaptıklarının farkına varacaklar.

Her mutfakta mutlaka bulununan ve antibakteriyel özelliğiyle bilinen soğan, sizi tahmin edebileceğinizden çok daha fazla hastalıktan koruyor.

Binlerce yıldır alternatif tıpta çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan soğan, bakın sağlığınıza ne gibi faydalar sağlıyor.

-Soğuk algınlığına ve bronşit ve öksürüğe karşı etkilidir, balgam söktürücü bir özellik taşır. Ayrıca soğanın içinde bulunan sistetin maddesi birçok balgam söktürücü ilacın ana maddesidir. Öksürük için ezilmiş soğan, su ve bal karıştırılarak doğal bir ilaç elde edilebilir.

-Soğan, ağız ve diş sağlığında sıklıkla kullanılıyor. 2-3 dakika kadar çiğnenen çiğ soğan, ağızdaki mikropları öldürmeyi sağlıyor, ağız yaralarını gideriyor.

-Kanser hücrelerinin yok olmasını yardımcı oluyor. İçerdiği kuersetin maddesi, idrar kesesinde kansere neden olabilecek zehirli maddeleri emerek kanser riskini azaltır. Özellikle sigara içenler tarafından kanserden korunmak için bolca tüketilmelidir.

-Böbrek sancılarına, böbrek ve idrar kesesi taşlarına, ödeme, idrar tutkunluğuna iyi gelir.

-Böcek sokmalarına, yara, kesik ve yanıklara karşı etkilidir. Böcek sokması sonucu şişen bölgelerin üzerine dilimlenmiş soğan konulur, yara ve yanıkların üzerine soğan suyuyla pansuman yapılır.

-Damar sertliğini gidererek ve kan dolaşımını hızlandırarak kalbe fayda sağlar.

-Bal ya da zeytinyağıyla karıştırılan soğan suyu aknelerden kurtulmayı ve cildin parlamasını sağlıyor.

-Afrodizyak etkilidir, cinsel gücü arttırır.

-Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini arttırarak vücuda kuvvet veriyor.

-Kandaki şeker oranını düşürmesi özelliğiyle şeker hastalarına tavsiye edilebilir.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat